اری مثبت رو در روحیه ی افراد دارن و از طرف دیگه موزیکای هوی متال و تکنو بی اثر و بعضی وقتا مضر هستن.

۱۰. افزایش میزان ایستادگی و بهبود کارکرد با موسیقی

یکی دیگر از امتیازات روان شناختی موسیقی، قدرت اون در بهبود کارکرد انسانه. با اینکه افراد هنگام پیاده روی و دویدن دارای سرعتی تقریبا ثابت هستن، محققان متوجه شدن اضافه شدن یک موسیقی ریتمیک و سریع، شاید موجب تحریک افراد واسه افزایش سرعت پیاده روی یا دویدن میشه. دوندها نه تنها هنگام گوش دادن به موسیقی سریع تر می دوند، بلکه تمایل بیشتری به ادامه کار با همون سرعت دارن و ایستادگی بیشتری از خود نشون میدن.

طبق اظهارات «کاستاس کاراجرگس»، یکی از محققان دانشگاه برونل، ضرباهنگ ایدئال واسه موسیقیای ورزشی بین ۱۲۵ تا ۱۴۰ ضرب در دقیقهه. با اینکه تحقیقات نشون داده، هماهنگ سازی حرکات بدن با موسیقی می تونه باعث کارکرد بهتر و افزایش ایستادگی فردی شه، اما اثر این کار بیشتر در حرکات ورزشی که شدت کم یا متوسطی دارن، بیشتر به چشم میاد. یعنی، شاید یک شخص عادی در مقایسه با یک ورزشکار حرفه ای از گوش دادن به موسیقی، بهره بیشتری می برن.

دکتر کاراجرگس به وال استریت ژورنال این طور توضیح می ده که: «موسیقی مثل شکلای مختلف داروهای شیمیایی قادربه تغییر انگیزهای عاطفی و روان شناختیه. موسیقی حتی می تونه قبل از ورود افراد به باشگاهای ورزشی، اونا رو از نظر ذهنی واسه انجام حرکات ورزشی آماده کنه.»

اما به چه دلیل موسیقی قادر به بهتر شدن کارکرد افراد بین انجام حرکات ورزشیه؟ گوش دادن به موسیقی موجب می شه افراد متوجه نشن هنگام انجام حرکات ورزشی در حال مصرف چه میزان انرژی هستن. شما سخت تر کار می کنین اما متوجه نمی شین چه میزان انرژی مصرف می کنین. ازآنجایی که توجه فرد با موسیقی منحرف می شه، شاید متوجه نشونه های مشهود مصرف بالای انرژی مثل افزایش دم و بازدم، تعریق زیاد و درد عضلات نمیشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   آموزش طلاسازی

در آخر اینکه، موسیقی قدرت الهام بخشی و سرگرم کردن آدما رو داره و با این وجود دارای اثرات قوی روان شناختیه که باعث افزایش سلامت جسمی و بهبود حال روحی شما میشه. به جای اینکه به موسیقی به دیده ابزاری فقط سرگرم کننده نگاه کنین، به فکر استفاده از قدرت بی مثل اون واسه بهبود روحیه تون باشین. سعی کنین موسیقی رو وارد زندگی روزمره تون کنین و زمانای خاصی رو واسه گوش دادن به موسیقیای سنتی و آروم بخش صرف کنین. شکی نیس که این کار روحیه ی شما رو خوشحال تر کرده، انگیزه زندگی رو بالاتر می بره و آرامش بیشتری براتون به ارمغان میاره.