بیشتر ما عسل رو به عنوان یک شیرین کننده ی سالم می شناسیم، اما خوبه بدونین که ترکیبات عسل می تونه واسه پوست و مو هم مفید باشه. عسل که به وسیله کیمیاگری به نام زنبور تولید می شه یه سری از شهدگلا، صمغ و گرده گله که به حفظ رطوبت و جنگ با پیری و شکلای مختلف باکتریا کمک می کنه. جدا از اینکه این عسل ترکیبی از مواد مغذی، آنتی اکسیدانا و عناصر شفابخشیه که می تونه به سلامت پوست و موی شما کمک کنه. اما حواس تون باشه دفعه ی بعدی که به سراغ قفسه ی عسل در مغازه رفتید به دنبال عسل بگردید که نپخته یا اصطلاحا فراوری یا پاستوریزه نشده باشه. چون این عسل شامل آنزیما و آنتی اکسیدانای فیتونوتریون (phytonutrient) -ماده ای موجود در بعضی گیاهان که واسه سلامتی آدم مفیده و به جلوگیری از شکلای مختلف مریضیا کمک می کنه- فعال تریه که فواید اونو چندین برابر می کنه.

با این نوشته همراه باشین می خواهیم درباره فواید عسل واسه پوست و مو و چند دستورالعمل ساده ی تهیه ی ماسک که شامل این ماده شگفت انگیزه با شما صحبت کنیم.

۱. ماسک مرطوب کننده

عسل به خاطرِ نوع ماده هیدروکسی ای که در خود داره رطوبت رو حفظ می کنه. این ماده باعث می شه پوست رطوبت هوا رو جذب کنه و این رطوبت رو در لایه های زیرین خود نگه داره. این ماده به نفوذ بیشتر رطوبت به لایه های عمقی تر پوست و هیدراته نگه داشتن دراز مدت پوست کمک می کنه.

پوست صورت تون رو تمیز بشورید و خشک کنین بعد یک قاشق غذاخوری عسل نپخته رو روی پوست صورت خود خوب پخش کنین، بذارین ۱۵تا ۲۰ دقیقه روی پوست تون بمونه بعد با آب ولرم بشورید.

۲. پاکسازی منافذ پوست

آنزیمای موجود در عسل نپخته، روشن کننده ی پوست هستن و منافذ اونو تمیز و شفاف نگه می دارن. اگه عسل رو که خاصیت ضدباکتریایی داره با روغن جوجوبا یا روغن نارگیل مخلوط کنیم ترکیب به دست اومده مانع ایجاد باکتریایی می شه که تعادل پوست رو به هم میزنن و پوست رو ملتهب می کنن.

یک قاشق غذاخوری عسل نپخته رو با ۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا جوجوبا ترکیب کنین و واسه پاکسازی پوست به شکل زمونه ای روی پوست خشک ماساژ بدین. حواس تون باشه از این ترکیب به پوست نازک دور چشماتون نزنید. بعد از ماساژ پوست با این پاک کننده ی طبیعی می تونین پوست تون رو با آب ولرم بشورید.

۳. لایه بردار ملایم

فواید عسل واسه پوست چیه؟  آموزشی

عسل پر از آنزیما، آنتی اکسیدانا و بقیه موادمغذی ایه که تقویت کننده پوست هستن و پوست رو هیدراته نگه می دارن. از طرفی جوش شیرین هم به عنوان یک لایه بردار ملایم شناخته می شه که لایه های مرده ی پوست رو از بین می بره و اجازه می ده سلولای جوون و تازه پوست نمایان شن و پوست روشن تر به نظر برسه. پس ترکیب این دو ماده هم می تونه پوست شما رو پاکسازی کنه.

دو قاشق غذاخوری عسل رو با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنین. پوست صورت تون رو با آب نمناک کنین و این ترکیب رو به آرامی و با حرکات زمونه ای روی پوست بمالید و بعد پوست تون رو با آب بشورید.

۴. درمون دهنده ی جای زخم

همونجوریکه میدونید عسل روشن کننده ی پوسته و ترکیبات ضد التهابی و ضدباکتریایی اون جای زخما رو کمرنگ تر می کنه و به بهتر شدن و بازسازی بافت تازه پوست هم کمک می کنه. خواص آبرسانی عسل و روغن زیتون یا نارگیل همراه با هم می تونه به زنده کردن پوست شما کمک کنه و ماساژ ملایم، آروم و منظمِ این ترکیبات روی پوست، گردش خون زیر پوست شما رو افزایش می ده و پوست رو بازسازی می کنه.

اول یک قاشق غذاخوری عسل رو با یک قاشق چای خوری روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنین. این ترکیب رو روی محل زخم بذارین و به آرامی یک تا دو دقیقه با نوک انگشتان تون ماساژ بدین. یک دستمال مرطوب گرم رو روی اون قرار بدین تا سرد شه. این کار رو هر روز تکرار کنین تا به نتیجه مطلوب برسین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   قانون پارکینسون چیه و چیجوری میشه با اون مقابله کرد؟ 

۵. درمون جوش

عسل خواص ضدباکتریایی و ضدقارچی داره که به از بین بردن باکتریا کمک می کنه. به خاطر این خواص ضدالتهابی، عسل می تونه قرمزی و سوزش پوست رو آروم کنه.

مقداری عسل رو به نواحی آسیب دیده پوست بزنین و بذارین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بمونه. بعد با آب گرم پوست تون رو بشورید.

۶. مرطوب کننده ی بدن

عسل نه فقط یک آبرسان خوب واسه پوست بدنه بلکه آنتی اکسیدانای موجود در اون، پوست رو بازسازی می کنه و در مقابل آسیبای به دلیل محیط زیست و اکسیداسیون از اون محافظت می کنه.

دو قاشق غذاخوری عسل رو در یک فنجون آب گرم خوب حل کنین بعد اونو در وان حموم بریزین و حموم کنین.

۷. مرطوب کننده ی کوتیکول (پوستک)

فواید عسل واسه پوست چیه؟  آموزشی

عسل پر از مواد مغذی و آنزیم هاییه که پوست رو تغذیه می کنه و اونو درمون می بخشه و همونجوریکه پیش از اینم اشاره کردیم شامل یه جور ماده هیدروکسیه که باعث جذب رطوبت به وسیله پوست و حفظ این رطوبت می شه. روغن نارگیل رو هم که یک نرم کننده و محافظت کننده ی طبیعیه همه می شناسین. از طرفی اسید استیک موجود در سرکه سیب هم پوست خشن رو نرم می کنه و با متعادل نگه داشتن pH پوست، سلامت اونو افزایش می ده. پس ترکیب این مواد می تونه از اونا یک مرطوب کننده ی خوب واسه نرم کردن و مرطوب نگه داشتن کوتیکول یا همون پوستک نازک دور ناخنا بسازه.

یک قاشق غذاخوری عسل رو با یک قاشق چای خوری سرکه سیب و یک قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنین. این ترکیب رو روی کوتیکول ناخنای دست تون بذارین و ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان بدین. بعد دست تون رو با آب ولرم بشورید.

۸. نرم کننده ی مو

فواید عسل واسه پوست چیه؟  آموزشی

آنزیما و مواد مغذی عسل روی موها هم اثر مثبتی داره و به اونا درخشندگی ملایمی می ده. روغن نارگیل هم می تونه به لایه میانی مو نفوذ کنه و موجب نرمی کوتیکول مو شه این باعث می شه رشته های موهای شما نورانی تر شده و حالت دلخواه شما رو بگیره.

یک قاشق غذاخوری عسل نپخته رو با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنین. مخلوط جادویی تون رو وقتی موهاتون کمی نم داره به دوسوم پایینی ساقه ی موها بزنین. از نوک موها شروع کنین و به طرف بالا برید. بذارین ۲۰ دقیقه روی موهاتون بمونه و بعد دوباره موهاتون رو بشورید.

۹. شامپوی تقویت کننده

همونجوریکه پیش از اینم گفتیم عسل شامل یه جور ماده هیدروکسیه. این ماده به تنظیم و حفظ رطوبت مو کمک می کنه. ضمنا عسل یک ماده تقویت کننده ی فولیکول مو واسه رشد سالم موها حساب می شه.

یک قاشق غذاخوری عسل رو با مقدار کمی از شامپوی مورد علاقه تون مخلوط کنین و موهاتون رو با این مخلوط بشورید و بعد آب بکشین. این کار موهاتون رو تقویت کرده و به رشد اون کمک می کنه.

۱۰. روشن کننده ی مو

در عسل آنزیمی هست به نام گلوکز اکسیداز، این آنزیم باعث می شه که پراکسیدهیدروژن در مو به آرامی آزاد شه و به خاطر وجود همین ویژگی، عسل موجب روشن شدن رنگ مو می شه.

سه قاشق غذاخوری عسل رو در دو قاشق غذاخوری آب حل کنین. محلول تون رو روی موهای تمیز و نمناک بمالید و بذارین یک ساعت روی موهاتون بمونه. بعد موهاتون رو بشورید. واسه رسیدن به نتیجه بهتر این کار رو هر روز تکرار کنین.

۱۱. درمون آفتاب سوختگی

فواید عسل واسه پوست چیه؟  آموزشی

از آنجایی که عسل یک ماده بازسازی کننده حساب می شه توانایی این رو داره که عمل آب رسانی رو تا عمیق ترین لایه های پوست در خطر نور آفتاب گسترش بده. از طرفی آلوئه ورا هم ماده ایه که مثل عسل خواص ضدالتهابی قوی داره. پس ترکیب این دو ماده می تونه پوست آفتاب سوخته ی شما رو درمون کنه و به بهتر شدن دوباره ی پوست کمک کنه.

عسل و ماده ژلاتینیِ آلوئه ورا رو با نسبت یک به دو یعنی یک قسمت عسل و دو قسمت آلوئه ورا با هم مخلوط کنین. می تونین از این ترکیب روی پوست آفتاب سوخته استفاده کنین و اثر شگفت انگیز اونو ببینین.

منبع : womenshealthmag

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید