بعضی وقتا هیچی به اندازه شنیدن یک آهنگ دلنشین حال دل مون رو خوب نمی کنه. موسیقی این توانایی رو داره که سرگرم مون کنه و همین طور منشأ لذت و آرامش خاطر باشه اما تحقیقای علمی نشون می ده این پدیده امتیازات روان شناختی خیلی زیادی هم داره. این باور که موسیقی قادر به تأثیرگذاری روی افکار، احساسات و رفتار ماست چیز عجیب وغریبی نیس. اگه هنگام گوش دادن به موسیقی سریع راک مورد علاقه تون خوشحال شدین یا بعد از شنیدن یک آهنگ غمگین در کنسرتی زنده اشک تون جاری شده، پس قدرت موسیقی رو واسه تأثیرگذاری روی روحیه و حتی ایجاد انگیزه در آدم واسه انجام یک عمل خیلی راحت درک و تایید می کنین.

فواید موسیقی واسه ذهن و جسم؛ نگاهی به ۱۰ فایده شگفت انگیز درمانی اون " آموزشی

امروز براتون از فواید موسیقی نوشته ایم. نکات مثبتی که با باخبر شدن از اونا حتما گوش دادن به موسیقی رو جزو کارای روزانه تون قرار میدید. درحقیقت اثرات روان شناختی موسیقی قوی تر و گسترده تر از اون چیزیه که فکر می کنین. موسیقی درمانی روش خاص درمانیه که بعضی وقتا از اون واسه ارتقای سلامت عاطفی، کمک به بیماران واسه جنگ با استرس و تقویت بُعد روانی آدما استفاده می شه. حتی گروهی از محققان فکر می کنن سلیقه ی شما در انتخاب موسیقی می تونه اطلاعات تقریبا دقیقی در مورد جنبه های مختلف شخصیت شما ارائه بده.

فواید موسیقی واسه ذهن و جسم؛ نگاهی به ۱۰ فایده شگفت انگیز درمانی اون " آموزشی

موسیقی مایه ی آرامش ذهن و تجدید قوای جسمه و حتی در مورد ی مدیریت درد و رنج به بعضی افراد کمک خیلی زیادی می کنه. اما موسیقی چه امتیازات دیگری داره که تا به حال کمتر به اونا پرداخته شده؟

 

۱. موسیقی کارکرد شناختی شما رو بهتر کنه

تحقیقات علمی ثابت کرده موسیقی پس زمینه، همون موسیقی که فرد هنگام تمرکز روی انجام کاری دیگر بهش گوش می ده، در بزرگسالان قادر به بهتر شدن کارکرد وظایف شناختی (از حل مسئله گرفته تا انجام امور شغلی) است. در این مورد پژوهشی خاص انجام شد که نتیجه اون این بود: پخش موسیقی خوشحال منجربه بهبود سرعت پردازش اطلاعات در مغز می شه و روی هم رفته هم موسیقی خوشحال و سریع و هم موسیقی آروم منجربه بهبود کارکرد حافظه می شن.

پس از این به بعد واسه تقویت کارکرد ذهنی هنگام انجام کارای جورواجور فراموش نکنین حتما یک موسیقی پس زمینه ملایم پخش کنین. پیشنهاد می کنیم موسیقیای بدون کلام رو انتخاب کنین و از پخش موسیقیایی که خواننده در اونا، زمین و زمان رو به هم می دوزد، پرهیز کنین.

۲. موسیقی استرس رو کمتر می کنه

این باور در بین بیشتر مردم رایجه که گوش دادن به موسیقی موجب کاهش استرس یا مدیریت بهتر اون می شه. واسه اثبات این مدعا کافیه به صنعت خونگی که دور ساخت موسیقیای آروم بخش که با هدف مدیتیشن و تمدد اعصاب بوجود اومده نگاهی بندازین. خوشبختانه علم این باور رو تایید می کنه. گوش دادن به موسیقی روش هایی مؤثر واسه جنگ با استرسه.

در یکی از تحقیقای انجام شده در سال ۲۰۱۳ از شرکت کنندگان خواسته شد که قبل از روبرو با یک محرک استرس زا در یکی از سه موقعیت پیشنهادی قرار بگیرن و بعد تست استرس روانی رو بکنن. سه موقعیت پیشنهادی: بعضی از شرکت کنندگان به موسیقی آرامش بخش گوش دادن، یه گروه دیگه به صدای امواج آب و بقیه هم هیچ گونه محرک موسیقایی دریافت نکردند.

نتایج بررسی آزمایشا نشون داد گوش دادن به موسیقی روی واکنش آدم به استرس، خصوصا روی دستگاه عصبی خودمختار، تأثیرگذاره. اون دسته از کسائی که به موسیقی گوش داده بودن، بعد از روبرو با عامل استرس زا، آرامش خود رو با سرعت بیشتری به دست آوردن.

۳. موسیقی کمک می کنه تا غذای کمتری بخورین

فواید موسیقی واسه ذهن و جسم؛ نگاهی به ۱۰ فایده شگفت انگیز درمانی اون " آموزشی

یکی از شگفت انگیزترین امتیازات روان شناختی موسیقی اثر اون روی کاهش وزنه. اگه دوست دارین وزن کم کنین، شاید گوش دادن به موسیقی ملایم و دلنشین و کاهش نور محیط به شما در این مورد کمک زیادی می کنن.

طبق نتایج یکی از تحقیقات، افرادی که به رستورانای کم نور با پخش موسیقی ملایم هنگام صرف وعده غذایی مراجعه کردن، در مقایسه با افرادی که به بقیه جایای غذاخوری رفته ان، ۱۸ درصد مواد غذایی کمتری می خورن. اما به چه دلیل؟ محققان فکر می کنن موسیقی و نور کم محیط موجب آرامش محیط می شن. از اون جایی که شرکت کنندگان در این تحقیق آرامش و راحتی بیشتری رو تجربه کرده بودن، غذای خود رو یواش تر نوش جون کردن؛ واسه همین هشیاری لازم رو داشتن و متوجه احساس سیری شده بودن.

می تونین این مورد رو امتحان کنین؛ هنگام خوردن شام در محیط خونه موسیقی ملایم پخش کنین. با ایجاد فضایی آروم بخش شاید می تونین آروم تر غذا بخورین و پس، احساس سیری رو سریع تر از شبای قبل متوجه میشید.

۴. موسیقی موجب بهبود کارکرد حافظه می شه

خیلی از علم آموزان و دانشجویان علاقه خیلی زیادی به پخش موسیقی هنگام مطالعه دروس دارن اما این کار درسته؟ بعضی احساس می کنن گوش دادن به موسیقی موردعلاقه هنگام مطالعه موجب بهبود کارکرد حافظه می شه و البته یه گروه دیگه مخالف ان و فکر می کنن در این جور مواقع، موسیقی فقط عامل لذت بخش حواس پرتیه.

تحقیقات نشون می ده که شاید موسیقی اثر مثبتی روی حافظه داره، اما این به فاکتورهای زیادی بستگی داره، ازجمله نوع موسیقی، لذت بردن فرد از اون موسیقی و حتی میزان آشنایی اون با دنیای موسیقی.

در یکی دیگر از تحقیقات مشخص شد علم آموزان و دانشجویانی که علم موسیقایی دارن، زمانی که به موسیقیای معمولی گوش میدن، در آزمایشای یادگیری کارکرد بهتری دارن؛ شاید این به خاطر آروم بودن موسیقی و ایجادنکردن حجم بسیار زیاد حواس پرتیه.

از طرف دیگه، علم آموزانی که علم موسیقایی خاصی ندارن، زمانی که به موسیقی مثبت گوش دادن، در مورد ی یادگیری بهتر عمل کردن و دلیل اینم شاید ایجاد احساسات مثبت بدون ایجاد تداخل در تشکیل حافظهه.

در یکی دیگر از تحقیقای انجام شده مشخص شد، افرادی که در حال یادگیری یک زبون جدید هستن، زمانی که واژه ها و عبارتای جدید رو با آهنگ یاد می گیرن، درمقایسه با زمانی که اونا رو به شکل ساده و هیچ گونه ریتم و آهنگی تمرین می کنن، کارکرد بهتری دارن.

ازاین رو هر چند موسیقی روی حافظه اثرگذاره، اما نتایج اون به شرایط افرادی بستگی داره که بهش گوش میدن. اگه احساس می کنین، گوش دادن به موسیقی هنگام مطالعه یا حل مسئله موجب حواس پرتی شما می شه، پس بهتره در سکوت کار کنین یا آخرش به موسیقی بسیار ملایم گوش کنین.

۵. اثر موسیقی بر مدیریت درد و رنج

تحقیقات نشون می ده موسیقی نقش بسیار مهمی در مورد ی مدیریت درد و رنج داره. در یکی از تحقیقات انجام شده روی مبتلایان به فیبرومیالژی (درد اسکلتی عضلانی شدید همراه با خستگی، مشکلات خواب و حافظه و بدخلقی) مشخص شد بیمارانی که روزانه یک ساعت به موسیقی گوش کردن، در مقایسه با گروه کنترل (که به موسیقی گوش نکرده ان) شاهد کاهش دهن باز کن درد بودن.

در این تحقیق، بیماران فیبرومیالژی به دو گروه تقسیم شدن. گروه آزمایشی که در اون بیماران به مدت چار هفته هر روز یک ساعت به موسیقی گوش می کردن و گروه کنترل که در اون بیماران طی این مدت هیچوقت به موسیقی گوش نکردند. در آخر هفته چهارم اون دسته از کسائی که روزانه به موسیقی گوش کرده بودن، شاهد کاهش دهن باز کن احساس درد، رنج و افسردگی بودن. این نتایج نشون می ده موسیقی درمانی می تونه ابزاری مهم در درمون دردهای طولانی باشه.

بررسی تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵ روی مسئله اثرات موسیقی روی مدیریت درد و رنج نشون می ده بیمارانی که قبل، درزمان یا حتی بعد از عمل جراحی به موسیقی گوش دادن، درمقایسه با کسائی که به موسیقی گوش نکرده ان، درد و اضطراب کمتری تجربه کردن. با اینکه گوش دادن به موسیقی در هر برهه ی زمانی مفیده، محققان متوجه شدن گوش دادن بهش قبل از عمل جراحی منجربه نتایج بهتری میشه.

تحقیقات نامبرده داده های بیشتر از ۷۰۰۰ مریض رو بررسی کردن و به این نتیجه رسیدن کسائی که به موسیقی گوش میدن، به داروهای کمتری واسه مدیریت دردهایشان نیاز دارن. زمانی که بیماران خودشون موسیقی رو انتخاب می کردن، محققان شاهد افزایش جزئی نتایج مدیریت درد در اونا می شدن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   فواید بازاریابی شبکه ای چیه؟ 

دکتر «کاترین میدز» از دانشگاه برونل در این رابطه توضیح می ده: «هرساله بیشتر از ۵۱ میلیون عمل جراحی در آمریکا و ۴/۶ میلیون در انگلستان انجام می شه. واقعا موسیقی دارویی غیرتهاجمی، ایمن و ارزون قیمته که باید در اختیار همه کسائی باشه که قراره عمل جراحی شن.»

۶. موسیقی به خواب بهتر کمک می کنن

فواید موسیقی واسه ذهن و جسم؛ نگاهی به ۱۰ فایده شگفت انگیز درمانی اون " آموزشی

بی خوابی یا کم خوابی مشکلی جدیه که تقریبا گروه های مختلف سنی با اون دست وپنجه نرم می کنن. با اینکه روشای درمانی زیادی واسه درمون این مریضی و بقیه مشکلات مثل مربوط به خواب هست، تحقیقات نشون می ده گوش دادن به موسیقیای سنتی آروم بخش درمانی ایمن، مؤثر و ارزون واسه این دسته از ناهنجاریا حساب می شه.

در پژوهشی که روی دانشجویان انجام شد، گروهی از اونا به موسیقی سنتی و بعضی به کتاب صوتی گوش کردن و دسته ای دیگر هم کلا به موسیقی گوش ندادند. گروه اول ۴۵ دقیقه به موسیقی سنتی آروم بخش گوش کردن، گروه دوم به مدت سه هفته هنگام خواب شبونه به کتاب صوتی گوش دادن و گروه سوم هم از موسیقی محروم شدن.

محققان کیفیت خواب رو قبل و بعد از این آزمایش آزمایش کردن و فهمیدن شرکت کنندگانی که به موسیقی گوش کرده بودن، در مقایسه با افرادی که به کتاب صوتی گوش کرده یا کلا به هیچی گوش نکرده بودن، کیفیت خواب بسیار بالاتری داشتن. ازآن جایی که موسیقی ، درمانی مؤثر واسه مشکلات خواب حساب می شه، میشه از اون به عنوان ابزاری آسون و ایمن واسه درمون بی خوابی و کم خوابی استفاده کرد.

۷. افزایش انگیزه افراد با گوش دادن به موسیقی

تابه حال به این مسئله دقت کردین، زمانی که به موسیقیایی با ریتم سریع گوش میدید، انگیزه تون واسه انجام حرکات ورزشی بیشتر می شه؟

در یکی از آزمایشات طراحی شده واسه بررسی این مسئله از ۱۲ دانشجوی مرد خواسته شد که روی یک دوچرخه ثابت با سرعت دل خواه پدال بزنن. این شرکت کنندگان در سه آزمایش متفاوت به مدت ۲۵ دقیقه پدال زدند که طی این مدت به فهرست پخش که شامل ۶ قطعه موسیقی با ضرباهنگای متفاوت بود، گوش می دادن.

دانشجویان از موضوع آزمایش بی خبر بودن و محققان هم تغییرات جزئی در موسیقیا اعمال و کارکرد دانشجویان رو آزمایش کردن. سرعت پخش موسیقی تقریبا ثابت باقی می مونه و تنها ۱۰ درصد کمتر یا بیشتر می شد.

فکر می کنین تغییر جزئی ضرباهنگ موسیقیا چه تأثیراتی روی فاصله طی شده به وسیله دوچرخه، ضربان قلب دانشجوها و لذت بردن از موسیقی داشت؟ محققان فهمیدن افزایش سرعت قطعهای موسیقی منجربه افزایش فاصله طی شده، افزایش سرعت پدال زدن و مصرف انرژی بیشتر دانشجوها شد. از طرف دیگه کاهش سرعت ضرباهنگ موسیقی منجربه کاهش همه این متغیرها شد.

جالب اینجاست که مشارکت کنندگان نه تنها هنگام گوش دادن به موسیقیای سریع، سخت تر کار کردن، بلکه لذت بیشتری هم از موسیقی بردن.

ازاین رو اگه قصد انجام حرکات ورزشی روزانه تون رو دارین، بهتره فهرستی پر از فایلایی با ضرباهنگ سریع آماده کنین تا هم با انگیزه بیشتری ورزش کنین و هم لذت بیشتری از موسیقی ببرین.

۸. اثر موسیقی بر درمون حس وحال روانی افراد

فواید موسیقی واسه ذهن و جسم؛ نگاهی به ۱۰ فایده شگفت انگیز درمانی اون " آموزشی

یکی دیگر از امتیازات ثابت شده ی موسیقی که علم هم مهر تائیدی بر اون زده، اثر اون در شادکردن آدم و بهتر کردن حس و حال روانی افراده. در یکی از آزمایشایی که به چرایی مسئله گوش دادن افراد به موسیقی پرداخته، محققان فهمیدن موسیقی نقش بسیار مهمی در رابطه انگیزه با حس و حال آدما داره. مشارکت کنندگان در این آزمایش اقرار کردن، موسیقی در مورد ی داشتن حال خوب و افزایش هوشیاری (که دو کارکرد مهم موسیقی هستن) کمک زیادی به اونا کرده.

یکی دیگر از تحقیقای انجام شده در این بخش نشون داد که اگه افراد دانسته (با قصد قبلی) از راه گوش دادن به موسیقیای قشنگ و مثبت سعی در تقویت روحیه ی خود کنن، در کمتر از دو هفته شاهد نتایج مثبت هستن. از افراد شرکت کننده در این تحقیق خواسته شد که با قصد قبلی و به شکل هوشیارانه واسه تقویت روحیه و حال خوب، به مدت دو هفته، روزانه به موسیقیای قشنگ گوش بدن. از گروه دیگر شرکت کنندگان هم خواسته شد، به موسیقیای قشنگ گوش بدن اما به اونا گفته نشد که این کار رو واسه حس وحال خوب بکنن. در آخر تحقیق از شرکت کنندگان خواسته شد، درباره میزان شادی خود صحبت کنن؛ افرادی که به شکل هشیارانه و با استفاده از موسیقی سعی در بهتر کردن حس وحال شون داشتن، درزمان این دو هفته سطح شادی خیلی بیشتری رو تجربه کرده بودن.

۹. احتمال کاهش علائم افسردگی با گوش دادن به موسیقی

محققان متوجه شدن موسیقی درمانی می تونه روش هایی ایمن و مؤثر واسه درمون خیلی از بیمارهای و مشکلات روانی مثل افسردگی باشه. پژوهشی که در ژورنال World Journal of Psychiatry به چاپ رسیده، این طور می گه که موسیقی درمانی جدا از اینکه کاهش افسردگی و اضطراب بیمارانی که از مشکلات عصبی مثل جنون، سکته و پارکینسون رنج می برن، هیچ گونه مشکلات جانبی منفی روی اونا نداشته و بخاطر این وسیله درمانیِ بسیار ایمن و با احتمال خطری نزدیک به صفر حساب می شه.

در یکی دیگر از تحقیقات این طور اومده که هر چند موسیقی شک نداشته باشین روی روحیه ی افراد اثرگذاره اما از اهمیت نوع موسیقی هم نباید غافل شد. محققان فهمیدن که موسیقیای سنتی و آروم بخش بیشترین تاثیرگذاری مثبت رو در روحیه ی افراد دارن و از طرف دیگه موزیکای هوی متال و تکنو بی اثر و بعضی وقتا مضر هستن.

۱۰. افزایش میزان ایستادگی و بهبود کارکرد با موسیقی

یکی دیگر از امتیازات روان شناختی موسیقی، قدرت اون در بهبود کارکرد انسانه. با اینکه افراد هنگام پیاده روی و دویدن دارای سرعتی تقریبا ثابت هستن، محققان متوجه شدن اضافه شدن یک موسیقی ریتمیک و سریع، شاید موجب تحریک افراد واسه افزایش سرعت پیاده روی یا دویدن میشه. دوندها نه تنها هنگام گوش دادن به موسیقی سریع تر می دوند، بلکه تمایل بیشتری به ادامه کار با همون سرعت دارن و ایستادگی بیشتری از خود نشون میدن.

طبق اظهارات «کاستاس کاراجرگس»، یکی از محققان دانشگاه برونل، ضرباهنگ ایدئال واسه موسیقیای ورزشی بین ۱۲۵ تا ۱۴۰ ضرب در دقیقهه. با اینکه تحقیقات نشون داده، هماهنگ سازی حرکات بدن با موسیقی می تونه باعث کارکرد بهتر و افزایش ایستادگی فردی شه، اما اثر این کار بیشتر در حرکات ورزشی که شدت کم یا متوسطی دارن، بیشتر به چشم میاد. یعنی، شاید یک شخص عادی در مقایسه با یک ورزشکار حرفه ای از گوش دادن به موسیقی، بهره بیشتری می برن.

دکتر کاراجرگس به وال استریت ژورنال این طور توضیح می ده که: «موسیقی مثل شکلای مختلف داروهای شیمیایی قادربه تغییر انگیزهای عاطفی و روان شناختیه. موسیقی حتی می تونه قبل از ورود افراد به باشگاهای ورزشی، اونا رو از نظر ذهنی واسه انجام حرکات ورزشی آماده کنه.»

اما به چه دلیل موسیقی قادر به بهتر شدن کارکرد افراد بین انجام حرکات ورزشیه؟ گوش دادن به موسیقی موجب می شه افراد متوجه نشن هنگام انجام حرکات ورزشی در حال مصرف چه میزان انرژی هستن. شما سخت تر کار می کنین اما متوجه نمی شین چه میزان انرژی مصرف می کنین. ازآنجایی که توجه فرد با موسیقی منحرف می شه، شاید متوجه نشونه های مشهود مصرف بالای انرژی مثل افزایش دم و بازدم، تعریق زیاد و درد عضلات نمیشه.

در آخر اینکه، موسیقی قدرت الهام بخشی و سرگرم کردن آدما رو داره و با این وجود دارای اثرات قوی روان شناختیه که باعث افزایش سلامت جسمی و بهبود حال روحی شما میشه. به جای اینکه به موسیقی به دیده ابزاری فقط سرگرم کننده نگاه کنین، به فکر استفاده از قدرت بی مثل اون واسه بهبود روحیه تون باشین. سعی کنین موسیقی رو وارد زندگی روزمره تون کنین و زمانای خاصی رو واسه گوش دادن به موسیقیای سنتی و آروم بخش صرف کنین. شکی نیس که این کار روحیه ی شما رو خوشحال تر کرده، انگیزه زندگی رو بالاتر می بره و آرامش بیشتری براتون به ارمغان میاره.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید