قارچا میکرو ارگانیسمایی هستن که تقریبا همه جا حضور دارن. این دوستان میکروسکوپی در خونه یا محیط بیرون فت و فراوون پیدا می شن. حدود ۵۰۰۰۰ گونه مختلف قارچی در طبیعت هست. بعضی از این قارچا سالیان طولانی روی پوست شما جا خوش می کنن و مشکلی هم ایجاد نمی شه اما وای به روزی که تحت اثر محرکا، رشد کنن و افزایش بشن. اینجاست که مشکل عفونت قارچی پیش میاد. این مقاله به معرفی دلایل و عوامل قارچ پوستی و علاجای خونگی تحت نظارت دکتر می پردازه و معروف ترین قارچ پوستی یعنی کاندیدا رو هم معرفی می کنه. با ما همراه باشین.

 

طبقه بندی عفونتای قارچ پوستی معمولا طبق نوع قارچیه که باعث عفونت شده. شدت و ناحیه عفونتی که قارچ پوستی ایجاد می کنه هم روش دیگری واسه طبقه بندی شکلای مختلف عفونته.

قارچ پوستی می تونه روی سطح پوست، یا به شکل درون جلدی ظاهر بشه. هر قسمتی از بدن که در خطر رطوبت و گرما باشه، ظرفیت دچار شدن به قارچ پوستی و خارش و مشکلات به دلیل اونو داره. عفونتای درماتونیت که شامل مواردی مثل قارچ پوستی معروف به «پای ورزشکار» و «کچلی قارچی» هستن، می تونن هر ناحیه از پوست بدن و سر رو مورد حمله بذارن، «قارچ ناخن» بر ناخنا و دور اون اثر می ذاره و قارچ پوستی «کاندیدا» که یکی از عادی ترینا در بین شکلای مختلف قارچای پوستیه، می تونه باعث ایجاد عفونت در دهن، واژن و مجاری ادراری شه. شدت و بروز قارچ پوستی در افراد مختلف، با هم فرق می کنه. عوامل مختلفی مثل مشکلات استفاده از آنتی بیوتیکا، فشار خون پایین، محیطای گرم و مرطوب، نبود رعایت بهداشت، دیابت و ضعف سیستم ایمنی می تونن موجب دچار شدن به قارچ پوستی شن. ۷۵ درصد زنان بالغ، قارچ پوستی رو در طول زندگی خود تجربه می کنن. از دیگر گروه هایی که قارچ کاندیدا رو به ویژه در ناحیه دهن تجربه می کنن، افراد گرفتار به HIV و بیمارانی با ضعف شدید در سیستم ایمنی بدن هستن. همونجوریکه اشاره شد، گسترش قارچ پوستی بسیار گسترده س و درمون به موقع اون از بروز مشکلات جدی جلوگیری می کنه. اما بی توجهی به درمون و ندیده گرفتن اون می تونه در دراز مدت مشکلات عمیق و ریشه داری رو واسه سیستم دفاعی بدن بسازه.

دلایل و عوامل ایجاد قارچ پوستی کاندیدا

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

قارچ پوستی کاندیدا در همه نقاط بدن ایجاد می شه اما در قسمتایی که بیشتر در خطر ساییده شدن دو عضو هستن، شایع تره. نواحی زیر بغل و بین انگشتان دست و پا، به ویژه پیشه رطوبت، گرما و عرق، با استعداد دچار شدن به قارچ پوستی هستن. پوست شما مثل سدی در برابر عفونتا و باکتریا عمل می کنه. اما با اینحال، بریدگیا یا زخمای سطحی پوست، می تونن موجب عفونت و قارچ پوستی شن. با رعایت نکردن بهداشت و قرار گرفتن در محیطای گرم و مرطوب امکان رشد و افزایش قارچا بیشتر و بیشتر می شه. قارچ پوستی کاندیدا بیشتر در گروه های زیر دیده می شه:

 • کودکان؛
 • افراد گرفتار به تیروئید کم کار یا پرکار؛
 • افراد گرفتار به دیابت؛
 • افراد گرفتار به مشکلای التهابی؛
 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف؛
 • زنان باردار؛
 • افرادی که در خطر گرما و رطوبت قرار دارن.

مصرف قرصای ضدبارداری و آنتی بیوتیکا می تونه موجب تشکیل قارچ پوستی در افراد شه. اگه از این قرصا استفاده می کنین، پوست خود رو به طور همیشگی زیر نظر داشته باشین و به محض مشاهده ی علایٔم قارچ پوستی کاندیدا، اقدام به درمون کنین.

شناخت نشونه های بیرونی عفونت قارچ پوستی

 • خارش، درد، سوزش؛
 • ترشحات سفید؛
 • ضایعات قرمز و سفید در دهن مثل برفک و آفت؛
 • جوشا و کورکای پرچرک؛
 • حساسیت پوستی.

تشخیص قارچ پوستی کاندیدا

تشخیص این عفونت بستگی به ظاهر و شکل پوست داره. دکتر متخصص با نمونه ورداری از تکه ای از پوست، ناخن چیده شده و حتی مویی که از قسمتای تحت کنترل قارچ ورداشته شده و کاشت این نمونه ها در آزمایشگاه، می تونه در مورد نوع این قارچ تشخیص قطعی بده. پس از اینکه قارچ پوستی کاندیدا شناسایی شد، قدم اول کنار گذاشتن و دوری از دلایل احتمالیه. مثلا شاید به دلیل اضافه وزن، دیابت یا نبود رعایت بهداشت به این قارچ پوستی گرفتار شدین، پس از تشخیص باید با کمک دکتر اقدام به درمون کنین. قارچ پوستی معمولا برگشت می کنه، پس مراجعه به متخصص واسه درمون و پیگیری وضعیت ضروریه.

درمون قارچ پوستی کاندیدا

درمون کاندیدا معمولا ساده س! و لزومی به بستری شدن نیس. مگه اینکه بدن شما از دید سیستم ایمنی ضعیف باشه یا کاندیدا به خون شما راه پیدا کرده باشه. معمولا تجویز پزشکان واسه درمون، پمادها و لوسیونای ضد عفونت قارچیه یعنی به کار بردن دلیلی در جهت خشک کردن محیط با استعداد واسه رشد و ازدیاد قارچا. کلوتریمازول یا کتاکونازول مثل داروهای عادی واسه درمون قارچ پوستی هستن و خیلی راحت می تونین اونا رو از داروخونها تهیه کنین. این داروها به شکل پماد و واسه مصرف خارجی هستن و مشکلات خاصی ندارن. اما بقیه داروهای رفع قارچ پوستی مثل نیستاتین و آمفوتریسین عوارضی به همراه دارن و معمولا در حالتی که کار مریض به بستری شدن بکشه، استفاده می شن. کلا درمون قارچ پوستی، بسته به ناحیه تحت اثر قارچ و نوع عفونت، علاجای متفاوتی داره. مثل:

 • ژلا و کرمای واژینال واسه عفونتای واژنی؛
 • قرصا و دهن شویها واسه درمون برفک و… ؛
 • پودرها، پمادها یا اسپریا واسه درمون قارچ «پای ورزشکار» که در نواحی بین انگشتان دیده می شه؛
 • علاجای وریدی واسه عفونتای زیاد.

بیشتر علاجا باید ۱ تا ۲ بار در روز استفاده شن. در بعضی بیماران مثل زنان باردار، پمادهایی مثل کلوتریمازول خوب و خیلی راحت واسه درمون جواب میدن. اما تأکید می شه که در هر صورت به دکتر مراجعه کنین. حتی واسه اجرا علاجای خونگی ساده هم با دکتر خود مشورت کنین. درمون قارچ پوستی عوارضی چون خارش در ناحیه تحت درمون، قرمزی و احساس سوزش کم، سردرد و مشکلاتی در هضم غذا و معده رو هم داره. علاجای درون وریدی، مشکلات بیشتری دارن. در موارد نادر، مشکلات مصرف داروهای قارچ پوستی به شکل تحریک پوست بروز می کنن. افرادی که مشکلات کبدی دارن اصلا نباید بدون مشورت دکتر از داروهای ضد عفونت قارچ پوستی استفاده کنن. مصرف داروهای ضد عفونت واسه کبد افراد سالم هم خیلی جالب نیس چه برسه به افرادی که از قبل این مشکلات رو داشتن. به یاد داشته باشین که در روند درمون، تداخل درمون قارچ رو با بقیه داروهایی که مصرف می کنین در نظر بگیرین. داروهای درمون صرع، یا داروهای شامل استروژن و پروژسترون که واسه هورمون درمانی به کار می رن، بعضی داروهای افسردگی و آنتی بیوتیکا هم با علاجای قارچ پوستی هماهنگ نیستن.

قارچ پوستی کاندیدا در کودکان

کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر در خطر دچار شدن به برفک، عفونتای سطح پوست و… هستن. در کودکان نوپا و کمی بزرگ تر، علایٔمی چون خارش در ناحیه پوشک و کشاله ی ران، اگزما، برفکای سفید روی پوست یا در دهن، مشکلات گوارشی و… می تونه نشون دهنده ی وجود قارچ پوستی باشه. در کودکان سنای بالاتر، این علایٔم خود رو به شکل پرخاش و ناراحتی خلقی، مشکلات گوش و شنوایی، نبود توانایی یادگیری و میل به مصرف شیرینی، نشون میدن. درمون این مشکلات معمولا چند هفته طول می کشه و امکان برگشت مریضی هم بسیار زیاده.

پیشنهادایی واسه جلوگیری از دچار شدن

با کارایی ساده می تونین از دچار شدن به قارچ پوستی جلوگیری کنین:

 • سعی کنین از لباسای نخی یا جنسایی استفاده کنین که کمتر موجب تعریق در بدن و ایجاد رطوبت در پوست تون می شه؛
 • سعی کنین کشاله ی ران، زیر بغل و بقیه قسمتا رو خشک و تمیز نگه دارین؛
 • اگه اضافه وزن دارین، اون نواحی از بدن رو که بین لایه های گوشت قرار می گیرن، تمیز نگه دارین؛
 • لباس زیر و جوراب تون رو تمیز نگه دارین.
این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   لاغری بازو با ۷ حرکت بسیار ساده در ۲۰ دقیقه 

درمون خونگی قارچ پوستی

۱. سرکه سیب

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

سرکه ی سیب یکی از عادی ترین و قدیمی ترین علاجای خونگی واسه عفونت قارچ پوستیه. ویژگیای آنتی بیوتیکی و ضدمیکروبی موجود در سرکه ی سیب باعث از بین رفتن عفونت می شه و در جدا از اینکه خاصیت اسیدی کم اون از پخش شدن و سرعت دادن عفونت جلوگیری می کنه.

 • دو قاشق غذاخوری سرکه ی سیب رو در یک فنجون آب گرم بریزین و دوبار در طول روز میل بفرمایید.
 • یا سرکه ی سیب رو با مقدار مساوی آب گرم رقیق کنین و به شکل خارجی مصرف کنین. یعنی ناحیه عفونت رو به مدت نیم ساعت درون محلول بذارین یا اونو نیم ساعت روی ناحیه عفونت بمالید و بعد از نیم ساعت ناحیه رو با حوله خشک و تمیز کنین.

۲. ماست ساده

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

پروبیوتیکا از باکتریای مفیدی تشکیل شدن که به کمک گوارش بین و در لبنیات و میوه ها وجود دارن. پروبیوتیک موجود در ماست ساده به خاطر وجود اسید لاکتیک، باعث کنترل رشد قارچا می شه.

 • پنبه رو آغشته به ماست کنین و اونو به مدت نیم ساعت روی ناحیه عفونت بذارین، بعد ماست رو از روی پوست با آب گرم و حوله تمیز کنین. این کار رو دو بار در روز تکرار کنین تا درمون کامل حاصل بشه.
 • اگه به عفونت واژنی گرفتار هستین، تامپون رو آغشته به ماست کرده و به مدت دو ساعت در محل قرار بدین.

۳. سیر

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

سیر یکی از مفیدترین مواد واسه جنگ با شکلای مختلف عفونتای قارچی و قارچ پوستیه. سیر ویژگیای آنتی باکتریال و آنتی بیوتیکی داره و واسه همین نقش مهمی در روند درمون قارچ پوستی اجرا می کنه.

 • دو حبه سیر رو بکوبید و چند قطره زیتون بهش اضافه کنین تا ماده ای خمیری بدست بیاد. بعد به مدت نیم ساعت خمیر رو روی محل عفونت قرار بدین. بعد ناحیه رو با آب گرم شست و شو بدین و خشک کنین. این روش رو روزی دو بار تکرار کنین تا درمون کامل انجام بشه.
 • می تونین با گنجاندن سیر در رژیم غذایی خود، روند درمون تون رو سرعت دادن کنین. البته بهتره قبل از اون با دکتر خود مشورت کنین.

۴. روغن درخت چای

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

روغن درخت چای به طور طبیعی شامل ترکیبات ضدقارچه و باعث از بین رفتن عفونتای قارچی می شه. خواص ضدعفونی کننده روغن درخت چای از پخش شدن مشکل عفونت و قارچ پوستی به نواحی دیگر جلوگیری می کنه.

 • مقدار مساوی از چای ساده و روغن خالص درخت چای رو با روغن زیتون یا روغن بادام مخلوط کنین و این محلول رو به دفعات در طول روز روی ناحیه قارچ قرار بدین.
 • می تونین ترکیبی از این روغن با ژل آلویٔه ورا بسازین و اونو دو بار در روز روی ناحیه قارچ پوستی قرار بدین.
 • واسه عفونتای واژینال، چند قطره از روغن چای رو روی تامپون بریزین و اونو به مدت ۲ تا ۳ ساعت در محل بذارین. این کار رو دوبار در روز بکنین.
 • توجه، توجه، توجه: بانوان باردار اصلا از این مورد استفاده نکنن و واسه استفاده از علاجای دیگر هم با دکتر خود مشورت کنن.

۵. چای

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

تانن موجود در چای خواص ضدعفونی کننده داره. جدا از اینکه این ویژگیای آنتی بیوتیکی چای به از بین بردن مشکلات عفونت مثل سوزش، تورم، خارش و آزار پوست کمک می کنه.

 • چند چای کیسه ای رو به مدت ۱۰ دقیقه در آب گرم بذارین. اونا رو از آب بیرون بیارین و به مدت نیم ساعت در یخچال بذارین. بعد چای کیسه ای رو روی ناحیه قارچ پوستی گذاشته و درمون رو سه مرتبه در طول روز تکرار کنین.
 • واسه قارچ پوستیِ نواحی بین انگشتان پا، ۵ چای کیسه ای رو به مدت ۵ دقیقه در ۴ فنجون آب جوش قرار بدین. بعد از اینکه آب سرد شد به مدت نیم ساعت ناحیه عفونی رو در اون قرار بدین و دو با در روز این کار رو تکرار کنیدو در عرض ۵ تا ۶ هفته به درمون کامل برسین.

۶. روغن پونه ی کوهی

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

روغن پونه ی کوهی خواص ضدعفونی کننده داره و واسه درمون عفونت و قارچ پوستی مفیده.

 • مقدار مساوی از روغن پونه ی کوهی رو با روغن زیتون خالص مخلوط کنین و این ترکیب رو واسه چند ساعت روی ناحیه عفونی بذارین.
 • می تونین چند قطره روغن پونه ی کوهی رو به لیوان آب خود اضافه کرده و اونو بخورین. این کار رو دو بار در طول روز تکرار کنین.
 • یا بعد از مصرف غذا، دو مرتبه در بیست و چاری کپسول روغن پونه ی کوهی رو استفاده کنین.
 • یادتون باشه روغنی که مصرف می کنین خالی از الکل باشه.

۷. برگ زیتون

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

برگ زیتون خواص ضدعفونی کننده و ضد قارچ داره. جدا از اینکه این سیستم ایمنی بدن رو تقویت می کنه و در بهبود قارچ پوستی بسار مؤثره.

 • تعدادی برگ زیتون رو رنده کنین تا به شکل خمیر دربیاد. ماده رو نیم ساعت روی قارچ پوستی بذارین و بعد با آب گرم محل رو شست و شو بدین و پاک کنین. این درمون رو یک تا دو بار در روز تکرار کنین.
 • چند برگ زیتون رو خرد و خشک کنین و اونو درون چای خود بریزین. ۲ تا ۳ فنجون از این چای رو در روز بخورین. واسه درست کردن این چای باید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برگا در آب جوش بمونن و بعد اونو با چای مخلوط کنین. می تونین اونو درون قوری چای بریزین و دم کنین.

۸. زردچوبه

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

زردچوبه ضدعفونی کننده ای بسیار قوی و مؤثریه. واسه درمون خونگی قارچ پوستی استفاده می شه و خواص درمانی اون موجب نبود بازگشت قارچ می شه.

 • عصاره ریشه ی زردچوبه ی نپخته رو روی ناحیه قارچ قرار بدین. دوبار در روز به مدت ۲ تا ۳ ساعت این کار رو تکرار کنین.
 • یک فنجون شیر رو با یک قاشق چای خوری زردچوبه بجوشونین. کمی عسل بهش اضافه کنین و میل بفرمایید. مصرف این ترکیب به طور روزانه سیستم ایمنی رو قوی تر می کنه.

۹. آب انگور وحشی

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

انگور وحشی شامل مواد ضد عفونی کننده و ضد قارچه.

 • یک لیوان آب انگور و حشی رو به دفعات در طول روز بخورین و سرعت باورنکردنی درمون رو به چشم ببینین.
 • قرصای تقویتی انگور وحشی هم خالی از فایده نیستن.

۱۰. روغن نارگیل

قارچ پوستی؛ از دلایل ایجاد و نشونه ها تا علاج خونگی اون  آموزشی

به خاطر وجود اسیدهای چرب، این میوه خاصیت ضد عفونت بالایی داره.

 • روغن نارگیل خالص رو به آرامی روی ناحیه عفونت بذارین و اجازه بدین تا خودش خشک شه. روزانه دو تا سه مرتبه این کار رو تکرار کنین.
 • مقدار مساوی از روغن نارگیل و روغن دارچین رو ترکیب کنین و واسه جلوگیری از افزایش قارچ پوستی در نواحی دیگر، اونو روی محل قرار بدین.این کار رو هم ۲ تا ۳ مرتبه در روز تکرار کنین.

همه این روش ها در صورتی مفید و جایز هستن که دکتر متخصص شما اجازه استفاده از اونا رو بده. وگرنه هیچوقت با علاجای خودسرانه، سلامت خود رو به خطر نیندازید و فراموش نکنین که رعایت بهداشت، قدم بزرگی در جلوگیری و دچار شدن به مریضیای قارچ پوستی و عفونته. سالم و خوشحال باشین.

منبع : top10homeremedies.com healthline.com

دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید