مجله آمریکایی فوربس (Forbes) هر سال فهرستی از ۱۰۰ زن قوی جهان رو منتشر می کنه. در این مقاله چه جوری رو همراهی کنین تا فهرست قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷ رو مرور کنیم و نام ۱۰ نفر اول فهرست رو به شکل برعکس بر شماریم.

 

۱۰. جینی رومتی (Ginni Rometty)

«ویرجینیا ماری جینی رومتی»، رئیس هیئت مدیره و مدیر ارشد اجرایی غول رایانه ای، IBMه. اون اولین زنیه که هدایت این شرکت رو دردست گرفته و این موقعیت رو از سال ۲۰۱۱ حفظ کرده.

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«جینی رومتی» قبلا و در سال ۲۰۱۴ هم در فهرست قدرتمندترین زنان جهان در مجله فوربس ظاهر شده بود و در اون سال هم در جایگاه دهم قرار داشت. امسال این زن ۶۰ ساله، با ترک کردن انجمن راه حل و سیاست دونالد ترامپ (Donald Trump’s strategy and policy forum) به تیتر خبره ها تبدیل شد.

۹. اونا پاتریشیا بوتین (Ana Patricia Botin)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«اونا پاتریشیا بوتین» پارسال وارد فهرست ۱۰ زن برتر جهان شد و حالا به جایگاه نهم صعود کرده. این زن ۵۷ ساله ی اسپانیایی، رئیس اجرایی هیئت مدیره ی گروه سانتاندر (Santander Group) است. اون اولین زنیه که ریاست بانک بزرگی در منطقه یورو رو برعهده میگیره و از سال ۲۰۱۴ این جایگاه رو به خود اختصاص داده. پیش از اون، «بوتین» مدیریت بانک «سانتاندر بریتانیا» (Santander UK، یکی از بزرگ ترین بانکای تابعه ی گروه سانتاندر) رو برعهده داشت و در سال ۲۰۱۳ هم در برنامه Woman’s Hour به عنوان سومین زن قوی بریتانیا معرفی شد.

۸. کریستین لاگارد (Christine Lagarde)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«کریستین لاگارد»، رئیس صندوق بین المللی پوله. اونم مثل بوتین و رومتی اولین زنی بود که به ریاست صندوق بین المللی پول رسید. اون در سال ۲۰۱۱ به این طرف منصوب شد. اون در گذشته هم اولین زنی بود که به ریاست شرکت حقوقی «بیکر و مکنزی» (Baker & Mackenzie) رسید.

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

۷. ابیگیل جانسون (Abigail Johnson)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«ابیگیل جانسون»، رئیس و مدیرعامل اجرایی شرکت سرمایه گذاری «فیدلیتی» (Fidelity Investments) است. اون تازگیا وارد فهرست ۱۰ زن برتر فوربس شده و پس از صعود به این جایگاه در یک سال پیش به این فهرست پیوست. اون در شرکت جانسون مصممه که با آزار جنسی در محل کار خود و در صنعت مقابله کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ماتریس آیزنهاور، ابزاری موثر واسه اولویت بندی کارا 

۶. سوزان وجسیسکی (Susan Wojcicki)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«سوزان وجسیسکی» از سال ۲۰۱۴ مدیرعامل یوتیوب بوده و از سال ۲۰۱۵ وارد فهرست ۱۰ زن برتر فوربس شده. اون امسال به دلیل رشد پیوسته ی این پلتفرمِ اشتراک گذاری ویدئو از جایگاه هشتم به جایگاه ششم صعود کرده.

۵. مری بارها (Mary Barra)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«مری بارها» مدیرعامل اجرایی شرکت آمریکایی جنرال موتورزه. این زن ۵۵ ساله، اولین زنیه که به این جایگاه رسیده و تحت مدیریت اون این شرکت به طرف فناوری حرکت کرده. امسال اون به هیئت مدیره ی شرکت دیزنی هم پیوست.

۴. شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«شریل سندبرگ»، مدیر ارشد عملیات فیس بوک، یکی از پرنفوذترین و شناخته شده ترین زنان در دنیای تجارته. اون از سال ۲۰۰۸ و پس از ملاقات با بنیانگذار فیس بوک، «مارک زاکربرگ» در یک میهمانی، این جایگاه رو در اختیار داشته. شریل سندبرگ، نویسنده ی کتاب تغییر راه (Lean In)، از حامیان حقوق زنان در محل کار و در بخش سلامت و مهاجرته.

۳. ملیندا گیتس (Melinda Gates)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

«ملیندا گیتس» رئیس و بنیانگذار مشترک مؤسسه ی خیریه ی «بیل» و «ملیندا گیتس» (Bill & Melinda Gates Foundation) است. اون همراه با همسرش بیل گیتس این مؤسسه ی خیریه رو اداره می کنه. در سال ۲۰۱۷ «ملیندا گیتس» جایگاه دوازدهم تأثیرگذارترین خیرین و کارآفرینای اجتماعی در فهرست Richotopia رو به دست آورد. رئیس جمهور فرانسه، «فرانسوا اولاند» هم بهش و بیل گیتس، نشون «لژیون دونور» رو اعطا کرد. «لژیون دونور» بالاترین نشون افتخار کشور فرانسهه.

۲. ترزا می (Theresa May)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

در جایگاه دوم فهرست قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷، اول وزیر بریتانیا «ترزا می»، جانشین «هیلاری کلینتون» شده. «هیلاری کلینتون» به طور زیادی در این فهرست سقوط کرده و به جایگاه ۶۵ رسیده.

۱. آنگلا مرکل (Angela Merkel)

قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۷  آموزشی

آنگلا مرکل به مدت ۱۲ سال صدراعظم آلمان بوده و در همون سالی که جایگاه اول فهرست قدرتمندترین زنان جهان در فوربس رو به دست آورد، به این طرف انتصاب شد. به نظر می رسه قدرتمندترین زن جهان و صدراعظم فعلی آلمان، تمایلی واسه ترک کردن جایگاه اول این فهرست نداره!دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید