در عصری زندگی می کنیم که واسه لبخند زدن ما هم محققان دست به تحقیق و آزمایش زده ان تا به ما ثابت کنن لبخند زدن خیلی راحتِ دیدن لبخند یک آدم دیگره. به راستی وقتی مغز ما به محض دیدن لبخند آدم دیگری، ما رو به تقلید وا می داره، به چه دلیل آگاهانه جلوی این واکنش شگفت انگیز رو بگیریم؟ مُسری بودن خنده، خود گویای نیاز بدن بهش، واسه بالا بردن آستانه ی تحمل در برابر مشکلاته. در این مقاله با توضیح یک مثال، با مُسری بودن این پدیده شیرین و واکنش مغز بهش، بیشتر آشنا شید تا نه دیگر خودتون رو از این نعمت محروم کنین و نه لبخند بقیه رو بدون جواب بذارین.

 

لبخند زدن چه تاثیری روی شما و دور و بری ها تون داره؟  آموزشی

همیشه لازم نیس خنده به دنبال شادی باشه بعضی وقتا باید خندید تا شادی به دنبالش بیاد

 

 

یک روز، صبح سختی رو شروع کردم. اول، ساعتم زنگ پیش. بعد تنونستم پسرم رو به موقع به مدرسه برسانم، چون یک راننده راهم رو در طول راه سد کرده بود. تصادفی در کار نبود، اما اعصابم خرد شده بود. بعد به مطب دکترم رفتم تا به قرار ملاقاتم با اون برسم که فهمیدم یک ساعت زود رسیدم. شاید همه اینا به خاطر این بود که اولین روزِ کاری هفته رو شروع کردم!

تصمیم گرفتم واسه گذراندن این یک ساعت به یک کافه ی کوچیک در همون نزدیک بروم و یک فنجون قهوه بخورم. همونجوریکه پکر و ناراحت نشسته بودم، پیشخدمت خوش چهره و جوون کافه، لبخند خیره کننده ای به من زد و تا آخرین لحظه ای هم که اونجا بودم، اون لبخند رو به لب داشت. من هم بی اختیار بهش لبخند زدم. راستش رو بخواهید، مچ خودم رو گرفتم که حتی موقع شستن دست ام در اون کافه هم لبخند به لب داشتم. بعد از دیدن لبخند خودم در آینه، یهو نگاهم بهش روز تغییر کرد. قهوه رو که خوردم، لبخندزنان به طرف مطب دکتر رفتم. احساس می کردم دنیا رو از پشت شیشهای یک عینک صورتی رنگ می بینم. درس امروز چی بود؟ یاد گرفتم وقتی لبخند بزنم، دنیا هم به من لبخند می زنه.

محققان و عالمان دینی به اتفاق، تأیید می کنن که یک کردار ساده می تونه آدم و دنیای دور و برش رو متحول کنه. تحقیقات فعلی (و البته تجربه) نشون می ده لبخند،مُسریه. لبخند زدن باعث می شه در نگاه بقیه، جذاب تر به نظر برسیم. لبخند زدن نه تنها روحیه ی خودمون، بلکه روحیه ی دور و بریا مون رو هم بالا می بره. امتیاز دیگر لبخند زدن، افزایش عمره. پس، پیش از ادامه بحث، یک لبخند قشنگ و واقعی به لب داشته باشین. پس از خوندن مقاله، به خاطر این پیشنهاد ازم تشکر می کنین!

اثر لبخند زدن بر مغز

هر زمان که لبخند میزنین، جشن مختصری در مغزتون بر پا می شه. عمل خندیدن باعث فعال کردن پیام رسانای عصبی می شه که واسه سلامتی و شادی مفید هستن.

در درجه اول، خندیدن باعث آزاد شدن نوروپپتیدها می شه که مأموریت شون، جنگ با استرسه. نوروپپتیدها مولکولای کوچیکی هستن که به نورونا مجوز ایجاد رابطه میدن. این مولکولا زمانی که ما خوشحال، غمگین، عصبانی، افسرده و هیجان زده هستیم، پیام رسانی به کل بدن رو آسون کردن می کنن.انتقال دهندگان عصبیِ احساسات خوب (دوپامین، اندورفین و سروتونین ) همه زمانی که لبخند میزنین آزاد می شن. این آزادسازی نه تنها به بدن آرامش می ده، بلکه می تونه ضربان قلب و فشار خون رو هم پایین بیاره.

لبخند زدن چه تاثیری روی شما و دور و بری ها تون داره؟  آموزشی

اندورفینا به عنوان یک خونه طبیعی درد عمل میکنن، ۱۰۰ درصد طبیعی، بدون هیچ یک از مشکلات جانبی ترکیبای ساختگی.

در آخر،سروتونینی که به دلیل ی لبخند ملیح شما آزاد می شه، به عنوان یک عامل ضدافسردگی و سرحال کننده عمل می کنه. الان خیلی از داروهای ضدافسردگی هم بر سطوح سروتونین در مغز شما اثر می ذارن، اما اگه به دلیل ی لبخند خودتون باعث آزاد شدن این انتقال دهندگان عصبی شید، دیگر نیاز نیس نگران اثرات جانبی این داروها باشین، به نسخه دکتر هم احتیاجی ندارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   قرمزی پوست صورت؛ دلایل و روش های علاج اون در خونه 

اثر لبخند زدن بر بدن

لبخند که میزنین، خوش چهر ه تر میشید، قصدم چاپلوسی نیس! لبخند که میزنین، طرز برخورد بقیه هم با شما عوض می شه. مردم به شما به عنوان یک فرد جذاب، قابل اطمینان، آروم و صادق نگاه می کنن. طبق تحقیقی که در مجله Neuropsychologia به چاپ رسید، دیدن یک چهره ی خندان، قشر قبلی حدقه ای (orbitofrontal cortex) رو فعال می کنه، بخشی از مغز شما که پاداشای احساسی رو پردازش می کنه. این یافته نشون دهنده اینه که وقتی شما لبخند فردی رو می ببینن، احساس می کنین پاداشی دریافت کردین.

طبق این تحقیق، یافته های محققان آزمایشگاه تحقیقی چهره از دانشگاه آبردین، اسکاتلند در سال ۲۰۱۱ هم گویای این حقیقته. در این تحقیق، از داوطلبان خواسته شد به لبخند و جذابیت چهرهایی که می بینن، نمره بدن. اونا به این نتیجه رسیدن که هم زنان و هم مردها، بیشتر عاشق چهره ی افرادی می شن که رابطه چشمی برقرار می کنن و لبخند می زدن تا کسائی که این دو کار رو نمی کنن. اگه باور ندارین، همین حالا با چهره ای خندان بیرون برید تا ببینین چند نفر رو عاشق خودتون می کنین. هنوزم همون لبخندی رو که خواستم بر لب دارین یا نه؟

اثر لبخند بر دور و بریا

لبخند زدن چه تاثیری روی شما و دور و بری ها تون داره؟  آموزشی

می دونستین لبخند واقعا مُسریه؟ اون بخش از مغز شما که مسئول حالت چهره ی شما هنگام لبخند زدن یا تقلید لبخند دیگرونه، در قشر حلقوی مخ قرار داره، یا یعنی ناحیه واکنش خودکار و ناخودآگاه. در تحقیقی که در کشور سوئد انجام شد، به داوطلبان تصاویری از احساسات زیاد رو نشون دادن: شادی، خشم، ترس و تعجب. زمانی که تصویر یک فرد خندان به اونا نشون داده می شد، از اونا خواسته می شد، اخم کنن. نتیجه این بود که حالات چهره ی افراد، مستقیما به دنبال تقلید همون تصویری بود که می دیدند. مقاومت در برابر تقلید نکردن از لبخند، نیازمند سعی آگاهانه ی داوطلبان بود. پس، اگه به کسی لبخند میزنین، منتظر لبخند فرد مقابل هم باشین، چون لبخند شما مسریه و نمیشه در برابر اون مقاومت کرد. اما اگه فرد مقابل لبخند پیش، بدونین که واسه لبخند نزدن به شما، سعی آگاهانه ای کرده.

اگه به این یافتها یک نگاه کلی بندازیم، درمی یابیم هر بار که به فردی لبخند می زنیم، مغز اون فرد اونو به خندیدن وسوسه می کنه. شما با لبخندتون، یک رابطه هم زیستی ایجاد می کنین که به شما و فرد مقابل اجازه می ده: مواد شیمیایی وابسته به احساسات خوب رو در مغزتون آزاد کنین، مراکز پاداش رو در مغزتون فعال کنین، هر دو جذاب تر شید و شانس طول عمر بیشتر و زندگی سالم تر رو بالا ببرین.

روز من شروع بدی داشت. هر فرد دیگری هم جای من بود، وقتی به کافه می رسین، اخم به چهره داشت. ما همیشه نمی تونیم اتفاقاتی رو که پیش بین، کنترل کنیم، اما من حتما مطمئن هستم که با یک چهره ی بشّاش، واقعا می تونین تجربه داخلی و بیرونی تون رو تغییر بدین. لبخند چیزیه که باید به خودتون هدیه بدین، پس خودتون رو با افراد، جایا و چیزایی محاصره کنین که شما رو خوشحال می کنن. با دوستانی رفت و اومد کنین که مثبت و خنده رو هستن. فیلمای خنده دار تماشا کنین و یادتون باشه در چشم افراد نگاه کنین و مرواریدهای سفیدتان رو به اونا نشون بدین. جهان با لبخند ساده و بی ریای شما قشنگ تر میشه.

منبع : psychologytoday.com

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید