خوشی و لذت زندگی واسه هرکی معنای متفاوتی داره؛ خلاص شدن از دست رژیم سخت و سخت غذایی و آزادی خوردن یک تکه بزرگ از شکلاتی خوشمزه یا شاید حراج خوب فروشگاهی بزرگ و پس لذت خرید کردن از اون، شاید هم دیدن دوستان یا رفتن به مهمانی و چیزای دیگه ای به جز اینا. در هر حال لذت بردن از زندگی واسه هرکی معنایی داره.

واسه بعضی از افراد، لذت بردن از زندگی به این سادگیا معنا پیدا نمی کنه. هر چه دقیق تر بشین چیزای متفاوت و مختلفی رو لذت زندگی می خونید. اما انتخاب معنای واقعی لذت زندگی سخته. لذت زندگی واقعا چیه؟ دیداری دل نشین با کسی که دوستش دارین، شنیدن صدای باران یا هیجان یک بازی جالب و پُرمخاطره؟ اینا واقعا لذت زندگی هستن؟

لذت زندگی از دید علمی

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

ند هالوول (Ned Hallowell)، دکتر و نویسنده ی کتاب «ریشهای کودکی در شادی بزرگ سالی»، باور داره: «شادی و لذت، لحظاتی عمیق هستن. لحظات موفقیت، ارتباطات و تشکر واقعی از زیباییای زندگی و لحظاتی که از ته دل می گیم اونه! من خیلی خوش شانسم که از نعمت زندگی بهره مندم».

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

مارتین سلیگمن (Martin Seligman) استاد دانشگاه پنسیلوانیا و نویسنده ی کتاب «خوشبختی واقعی؛ کاربرد روان شناسی مثبت و درک ظرفیتا واسه موفقیت پایدار» است. اون می گه: «لحظات لذت زندگی و شادی بعضی وقتا لحظه ای، شدید و یک باره و بعضی وقتا پایدارتر و بادوام بیشتری خود رو نشون میدن. لذتا فعالیتای مورد علاقه ما هستن که ما رو خیلی عاشق و درگیر خود می کنن.»

لذت زندگی رو در کجا بجوییم؟

مهم نیس که شادی و لذت یا بهتر بگیم خوشبختیِ ما از کجا نشئت میگیره. شادی و لذت زندگی چه در آزادی از رژیم غذایی معنا پیدا کنه و چه در موفقیتای کاری و حرفه ای، شیرین و خواستنیه. واسه لذت بردن از زندگی حد و مرزی وجود نداره و همه ما همیشه به دنبال به دست آوردن اون هستیم.

تحقیقات نشون می ده که پول و زیبایی منابع اصلی لذت زندگی نیستن. شاید بردن جایزه ای مهم در قرعه کشی یا از بین بردن چین وچروکای پوست با عمل زیبایی، شما رو خوشحال و خوشحال کنه اما شک نداشته باشین این شادی و لذت پایدار نمیشه. استادان و کارشناسان روان شناسی فکر می کنن شرایط و موقعیتای مختلف زندگی تنها ۱۰ درصد در لذتا و خوشیاتون نقش دارن. نصف احساس لذت زندگی به عوامل ژنتیکی بازمی شه. دقیقا مثل اثرات ژنتیکی در کم کردن وزن بدن. هر چقدر هم رژیم بگیرین، بعد از آزاد کردن رژیم غذایی، بدن شما به نقطه ثابت متناسب با فیزیک قبلی تون باز خواهد گشت. هرکی به طور ژنتیکی اسکلت و استخوان بندی ویژه ای داره و تغییرات اون چنانی در اون ممکن نیس. لذت بردن از زندگی هم، تقریبا اینجور حکایتی داره. ۴۰ درصد از لذت زندگی شما در گروی کارهاییه که عامدانه انجام میدید. نکته دیگر اینه که همیشه نمیشه بانشاط و سرزنده بود اما افرادی که این ویژگی رو در خود نهادینه می کنن بیشتر اوقات سرحال تر از بقیه هستن و کمتر اسیر غم و غصها می شن.

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

کارشناسان چه میگن؟

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

۱. نیمه ی پُر لیوان رو ببینین

روان شناسان فکر می کنن افراد خوش بین، خوشحال تر هستن. افرادی که نیمه ی پُر لیوان رو می بینن نسبت به کسائی که واقع بینی شدید دارن، زندگی شادتری رو تجربه می کنن. در روان شناسی فرایندی به نام «مراحل نوسازی» هست. طبق این مراحل، اگه به وقایع بد با خوش بینی و نگرشی مثبت نگاه کنین، می تونین پایان شب سیه رو ببینین و موقعیتای بد و بد رو به لذت و شادی تبدیل کنین.

نمونه های زیادی واسه اجرا این مراحل هست. فرض کنین خانمی از حواس پرتی همسرش در کارای خونه می نالد. این خانوم عزیز در بیرون از خونه شاغله و همسر گرامی اون در منزل واسه شرکت شون کار می کنه. شوهر در انجام کارای منزل ضعیفه و دسته گل به آب می ده. این خانوم همیشه شاکیه و از ندانم کاریای همسر خود ناراحت می شه. اما یک روز دوستی به این خانوم می گه، دلیلی واسه ناراحتی وجود نداره، فرض کنیم که آقا لباسای رنگی و ساده رو با هم داخل ماشین لباس شویی میندازه، این مسئله اون قدر هم مهم نیس. مهم اینه که اون قصد کمک کردن داره و با وجود اینکه اونم کارش زیاده به تقسیم وظایف باور داره. بعد از این تغییر نگاه، مراحل نوسازی در خانوم شکل میگیره و یاد می گیره به جای غصه خوردن به خاطر چند لباس بی ارزش با دیدی جدید به مسئله نگاه کنه. شک نداشته باشین مهارتای خونه داری قابل تغییر و تقویت هستن. پس به چه دلیل بیهوده حرص بخورین و ناراحت بشین؟

ام. جی. رایان (M.J. Ryan) نویسنده ی کتاب «۳۶۵ تقویت کننده واسه شادی و سلامتی»، باور داره: «اگه همه تمرکزتان رو روی اشتباهات بذارین، لذت زندگی رو درک نخواهید کرد. نتیجه منفی نگری چیزی جز افسردگی، دل سردی و کاهش اعتمادبه نفس نیس. اما وقتی با نگاهی واقع بین و مثبت به موقعیتا نگاه می کنین، امکان تجربه لذت و شادی رو چند برابر می سازید.»

۲. شکرگزار باشین

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

همه ما میدونیم باید به خاطر نعمتا و داشته هامون شکر گزار باشیم، اما بعضی وقتا فراموش می کنیم که همین شکرگزاری و سپاس، منبع بزرگی از شادی و لذت زندگی رو در اختیارمون می ذاره. تحقیقات نشون می ده، افرادی که شکرگزارتر هستن و کسائی که دفترچه خاطرات دارن و در اون نعمتا و زیباییای زندگی شون رو نوشته شده می کنن، افراد خوش بین تر، پُرشورتر، باارزش تر و هوشیارتری هستن و در کل نسبت به زندگی خود احساس بهتری دارن.

۳. کودکی تون رو به خاطر بیارین

غروب جمعه معمولا کمی دل گیره، شخصی تعریف می کرد که در یکی از همین غروبای جمعه، مشاهده ی شادیِ توصیف نشدنی کودکانش از بازیای ساده و کودکانه، چقدر اونو خوشحال کرده. شادی و لذت یکی از احساسات پُربرکت کودکانه. پاملا گیل جانسون (Pamela. Gail. Johnson)، مؤسس گروهی به نام «انجمن مخفی افراد خوشحال» است. اون این گروه رو از راه راه اندازی یک سایت مدیریت می کنه. در این سایت، انجمنایی واسه گفت وگوی افرادی که تشویق کننده بیان شادی هستن، هست. پاملا می گه: «ما آدم بزرگا، کِی و چیجوری شادیای کودکانه و طبیعت لذت بردن رو از دست میدیم؟»

در کتاب «ریشهای کودکی در شادی بزرگ سالی» نوشته شده که ریشه و منبع تشکیل شادی و احساسات مختلف ما، از کودکی نشئت میگیره. اگه در بزرگ سالی به دنبال کارایی هستین که می تونین و می خواید بکنین یا ترتیب دادن برنامه ای واسه دیدن دوستان و هر فکر و برنامه دیگری که تو ذهن تون میاد، همه و همه نتیجه مستقیم تجربه های بوجود اومده ی شما در کودکی تونه.

هالوول پی برده که ظرفیت بزرگ سالان واسه تجربه لذت زندگی و اشتیاق و نشاط شون، ریشه در کودکی اونا داره. اون ۵ قدم اصلی و لازم رو واسه کمک به افزایش لذت و شادی در بزرگ سالی این طور معرفی می کنه:

  • تجربه عشقی بی قید و شرط از طرف افراد بزرگ سال کلیدیِ دور کودک مثل والدین؛
  • کشف شور و اشتیاق در بین بازی؛
  • تمرین و تکرار و به کار بردن شور و شوق بوجود اومده؛
  • نهادینه سازی و تسلط بر شور و شوق و پس تقویت اعتماد به نفس و عزت؛
  • تجربه کسب شناخت از دنیای دور و بر.

هالوول باور داره، هیچ وقت واسه کشف لذت زندگی دیر نیس. حتی اگه این قدما در کودکی به درستی ورداشته نشده ان، بازم می تونین با الگوبرداری از دنیای کودکی، برداشتن قدما به طرف شادی و لذت رو شروع کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   لایه ورداری پوست صورت با ۲۸ ماسک موثر خونگی 

۴. مهربون باشین

طبق تحقیقات، مهربانی، شادی و رضایت رو افزون می کنه. نتایجی که مهربانی بر جای می ذاره در خوشحال بودن و خوشحال ماندن اثر فوق العاده ای داره. مطالعه ای که در دانشگاه ویرجینیا انجام شد، نشون می داد که حتی مشاهده ی مهربانی و اعمال قهرمانانه توأم با فداکاری، در تغییر ایجاد وخو و میل به انجام کارای نه مؤثره.

۵. با دوستان تون رفت و اومد کنین

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

شاید داشتن زندگی پر از ارتباطات اجتماعی و روابط عاشقانه و احساسی، شادی رو تضمین نکنن اما تأثیری عجیب و چشم گیر بر لذت بردن از زندگی می ذارن. تحقیقات نشون می ده، دانشجویانی که روابط اجتماعی قوی تری با دوستان و خونواده خود دارن، کمتر اوقات شون رو در تنهایی می گذرونن، روابط احساسی رو تجربه می کنن و پس خوشحال تر و پُرانرژی تر هستن.

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

۶. زیاده روی نکنین

لذت زندگی طعم شیرینی داره. آدمی از چشیدن این طعم سیر نمی شه. اما همیشه چیزی که یک بار خوب بوده در دفعات بعدی همون طعم و لذت ساده رو نداره. نورونای مغز ما نسبت به وقایع جدید واکنشای تازه و عجیب و غریبی بروز میدن. هرچه وقایع تکراری تر بشن امکان ترکیب اونا با پیش زمینه ناخودآگاه گذشته، بیشتر می شه. شادیای لذت بخش رو همیشه تروتازه نگه دارین و نذارین در پرتگاه ی تکرار بیفته.

۷. طعم لحظات رو مزمزه کنین

با توجه کردن به دل خوشیای لحظه ای، می تونین بیشتر از زندگی لذت ببرین. شاید روشن به نظر برسه اما تحقیقات هم به زمینه جدیدی از تحقیقات رسیدن و فهمیدن که تجربه شادی در لحظه لحظه زندگی و یعنی در لحظه زیستن، بسیار مهم و شادی بخشه. واسه تقویت این احساسات می تونین تجربه های لذت بخش خود رو با بقیه به اشتراک بذارین، از تشکرای بقیه نسبت به خودتون لذت ببرین، تمرکزتان رو نسبت به چیزی که دوست دارین بالا ببرین، مثلا وقتی به موسیقی مورد علاقه تون گوش میدید، چشمای خود رو ببندید. خود رو با تموم وجود در چیزی که دوست دارین غرق کنین تا بیشتر و بیشتر لذت ببرین.

۸. جنب و جوش داشته باشین

شاید لذت بعد از دویدن یا نشاط پس از ورزش کردن رو تجربه کرده باشین، ورزش کردن واقعا لذت بخشه. تحقیقات نشون میدن که ورزش، ایجاد وخو رو به شکل مثبتی تغییر می ده. حتی در تحقیقی آزمایشی ثابت شد که نیم ساعت ورزش هوازی در روز بیشتر از داروها، شما رو از استرس و نگرانی خلاص می کنه.

۹. استراحت کنین

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

آرامش، سکوت و تنهایی هم می تونن موجب لذت و شادی بشن. همه ما بعضی وقتا به تنهایی و آرامش نیاز داریم و باید با خودمون خلوت کنیم. طی تحقیقی که روی ۳ نوزاد انجام شد، مشخص شد که آرامش واسه کودکانی که نسبت به محرکای مختلف و زیاد واکنشایی مثل روی برگردوندن و بستن چشما دارن، موجب خوش ایجاد تر شدن و سرحالی اونا می شه.

لذت بردن از زندگی با ۱۴ نکته ای که زندگی رو باب میلتون می کنه  آموزشی

۱۰. خوش رو باشین

حتی اگه واقعا خوشحال نیستین، بازم لبخند بزنین. لبخند زدن شما رو خوشحال تر می کنه. از نظر علمی هم، تغییرات ماهیچه ای به هنگام لبخند زدن می تونه شادی شما رو افزون کنه. وقتی می خندید جریان خون به طرف گونهاتون به حرکت در میاد و احساس سرحالی بیشتری می کنین. در جامعه هم نتایج مثبت این رفتار رو می بینین؛ دوستان بیشتری پیدا می کنین و بقیه با شما بهتر رفتار می کنن.

۱۱. اهداف تون رو دنبال کنین

مشخص کردن اهدافی که واسه شما مهم هستن، با ارزش هاتون هم خوانی دارن و سعی کردن جهت رسیدن به اونا واسه تون خوشاینده، سطح خوشحالی و نشاط رو در شما بالا می برن. از نظر علمی هم هدف گذاری و سعی واسه رسیدن به هدفا حتی اگه واقعا هم محقق نشن، شما رو خوشحال تر می کنن و لذت زندگی کردن رو واسه تون افزایش می ده.

۱۲. جاری شید

وقتی در کاری که دوست دارین، غرق میشید لذت زندگی رو حس می کنین. در اصطلاح به این حالت جاری شدن میگن. یعنی وقتی در کاری که می کنین غرق میشید و از به رقابت کشیدن خود لذت می برین، به یه جور به رضایت غیرقابل وصف می رسین. تجربه و برداشت افراد از جاری شدن متفاوته. شاید شما با نوشتن، نقاشی کردن، گوش دادن به موسیقی، دویدن، کوهپیمایی و … به این احساس برسین.

۱۳. به نقاط قوت تون بدین

بهترین راه واسه جاری شدن در فعالیتا و لذت بردن از اونا، شناسایی و فهم نقاط قوت و توانایی هاتونه. نقاط قوت خود رو بشناسین و از اونا استفاده کنین. اول باید تواناییای خود رو شناسایی کنین، بعد زندگیِ کاری و احساسی و فراغت خود رو از هم جدا کنین. تا به هر بخش به اندازه کافی رسیدگی و توجه بشه.

سلیگمن در این مورد خاطره ای از فردی به نام ژیل نقل می کنه. ژیل از شغلش رضایت کافی نداشت و تصمیم گرفته بود که هر طور شده سبک کار خود رو عوض کنه. پس قبل از هر اقدامی سعی کرد، مهارتای روشن خود رو شناسایی و تعریف کنه. مهارت روشن ژیل، رابطه برقرار کردن با بقیه بود. اون در یک کافه تریا کار می کرد و مطمئن بود که رابطه برقرار کردن با مشتریان کافه می تونه سبک کاری اونو لذت بخش تر کنه. اون تموم افراد رو با اسم کوچیک صدا می زد، با لبخند و خوش رویی سفارش مشتریان رو دریافت و با اونا احوال پرسی می کرد و خستگی کار روزانه رو از مشتریان با برخورد خوب خود دور می ساخت. وقتی به نقاط قوت خود واقف باشین، می تونین به کمک اونا وظایف و امور خسته کننده رو به تجربه های لذت بخش تبدیل کنین.

۱۴. رسالت شما در زندگی چیه

بعضی از افراد معنای زندگی رو در معنویات و امور مذهبی می جویند و یه سریای دیگه در رسیدن به اهداف کاری و شغلی و چیزای دیگه ای به جز اینا. رسالت شما در زندگی چیه؟ یافتن رسالت شخصی و زندگی، چیزی بالاتر از مسئله لذت زندگی و شادیه. اما فکر کردن بهش و دانستن اینکه شما به دلیل محکم و مهمی روی این کره ی خاکی قرار گرفتین، به افزایش شادی و لذت بردن از زندگی کمک می کنه.

الگویی امیدبخش

اینگر اوسترا (Inger Osteraa) در بیشتر از بیست سال از عمر خود با مریضیِ سختی دست و پنجه نرم می کرد. از سال ۱۹۸۵ بدن اون مرتبا با تومورهایی روبرو بود که به نخاع و کبدش آسیبای جدی وارد کرده بودن. بارها پزشکان از اون قطع امید کردن و به فکر بودن تنها چند ماه زنده می مونه. حالا سه سال از اون اتفاق میگذره و اون خوبِ خوب شده و درمون کامل پیدا کرده. اون ۶۷ سال داره و در تموم این سالای پُر از درد، لذت بردن از زندگی رو فراموش نکرده بود.

اون می گه: «وقتی ساعت زندگی شما شروع به شمارش برعکس واسه خط پایان می کنه و هر لحظه ممکنه به خداحافظگی همیشگی برسین، همه چیز رو روشن تر می ببینن. در این وضعیت درمی یابید که ارزش تون چیه و به چه دلیل زنده هستین و واسه هر دقیقه ی زندگی شکرگزار میشید.»

وقتی اینگر فکر می کرد تنها مدت کوتاهی از عمرش باقیه، خودشو با طبیعت مشغول می ساخت. با نوه ی نوپای کوچیک خود در باغچه گلای رُز می کاشت و با حس کردن طبیعت و عشقی که از نوه اش دریافت می کرد، از زندگی لذت می بره. حالا هر روز به تماشای گل هاش می شینه و با چشیدن طعم دوباره ی سلامتی، از زندگی لذت می بره.

منبع : prevention.com

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید