شاید شمام بارها درباره لقاح مصنوعی شنیده باشین؛ اما شاید به درستی نمی دونین لقاح مصنوعی چیه. لقاح مصنوعی یا همون IVF، مجموعه ای پیچیده از راهکارهای درمون ناباروری یا مشکلات ژنتیکیه و به باروری و بارداری کمک می کنه. در طول درمون لقاح مصنوعی، تخمکای بالغ از تخمدان جمع آوری شده یا در رحم قرار داده می شن. هر دوره IVF حدود ۲ هفته طول میکشه. لقاح مصنوعی یا همون IVF مؤثرترین راه و پیشرفته ترین فناوری واسه درمون ناباروری حساب می شه. همراه ما باشین، می خواهیم اطلاعات بیشتری درباره لقاح مصنوعی در اختیارتون بذاریم.

 

لقاح مصنوعی چیه و چیجوری انجام می شه؟

اگه بخوایم لقاح مصنوعی رو دقیق تر توضیح دهیم، باید بگیم: در این مراحل درمانی تخمکای فرد با اسپرم همسرش وارد چرخه درمون می شن. روش دیگر این درمون استفاده از رویان، اسپرم یا تخمکای افراد دیگره. در بعضی وقتا هم از شخصی که حامل رویان یا اصطلاحا حامل حاملگیه هم بهره برده می شه. حامل، زنیه که رویان رو در رحم خود واسه پرورش نگه می داره.

اینکه روش لقاح مصنوعی خوب نتیجه بده، وابسته به عوامل گوناگونیه؛ مثلا سن و دلیل ناباروری در میزان اثر این روش مهمه، جدا از اینکه اینکه IVF بسیار زمان بر، گرون و بعضی وقتا سخته. اگه بیشتر از یک رویان در رحم قرار بگیره، لقاح مصنوعی باعث بارداری با دو جنین میشه و بارداری چندگانه صورت میگیره. دکتر متخصص روش درمانی رو واسه زوج خواهان این روش توضیح می ده و جدا از اینکه بیان خطرهای احتمالی اون به افراد، درباره مؤثربودن یا نبودن این درمون توضیحاتی ارائه می کنه.

لقاح مصنوعی یا IVF چه کمکی به زوج نابارور می کنه؟

لقاح مصنوعی چیه؛ مراحل، خطرات و عوامل وابسته بهش  آموزشی

لقاح مصنوعی روشی واسه درمون ناباروری و مشکلات ژنتیکیه. اگه از لقاح مصنوعی واسه درمون ناباروری استفاده شه، نیاز زن و شوهرا به انجام علاجای سخت قبل از لقاح مصنوعی کم می شه؛ مثلا نیاز به داروهای باروری واسه افزایش تولید تخمکا یا تلقیح داخل رحمی کاهش پیدا می کنه. تلقیح داخل رحمی روشیه که در اون اسپرم نزدیک زمان تخمک گذاری مستقیما در رحم قرار داده می شه.

بعضی وقتا، لقاح مصنوعی به عنوان اولین گزینه به زنان بالای چهل سال پیشنهاد می شه، جدا از اینکه اون در زمانی که زن و شوهرا وضعیت جسمی خاصی هم دارن، این درمون پیشنهاد می شه؛ مثلا اگه زن و شوهرا دارای شرایط زیر باشن، از این درمون استفاده می شه:

۱. انسداد یا تخریب لوله ی فالوپ

وقتی لوله ی فالوپ، آسیب دیده یا بسته باشه، تخمک به سختی بارور می شه و رویان هم با سختی به رحم منتقل می شه.

۲. مشکلات تخمک گذاری

اگه تخمک گذاری به کم صورت گیرد یا اصلا اتفاق نیفتد، تخمکای کم تری واسه باروری در دسترس هستن.

۳. یائسگی زودرس

یائسگی زودرس موجب کارکرد غیرطبیعی تخمدان در سنای زیر چهل ساله. اگه تخمدان خوب کار نکنه، هورمون استروژن کافی تولید نمیشه یا تخمکا به شکل عادی و طبیعی آزاد نخوان شد.

۴. آندومتریوز

اندومتریوز زمانی رخ می ده که بافتای رحم در بیرون از رحم قرار می گیرن و رشد می کنن. این موضوع کارکرد تخمدان، لوله ی فالوپ و رحم رو تحت اثر قرار می ده.

۵. فیبروم رحم

فیبروم رحم، تومورهایی خوش خیم هستن که در دیواره ی رحم قرار می گیرن و در زنان در ده سی و چهل زندگی بسیار عادی هستن. فیبروما در القا و قرار گرفتن تخمک بارورشده دخالت می کنن.

۶. برداشتن یا عقیم سازی لوله ی رحم

توبکتومی یا عقیم سازی لوله ای یه جور عقیم سازیه که در اون واسه جلوگیری از بارداری، موقتا لولهای فالوپ بریده یا بسته می شن. لقاح مصنوعی می تونه جایگزینی واسه برگردوندن لولهای فالوپ باشه.

۷. مشکل در تولید اسپرم یا کارکرد اون

اگه تمرکز اسپرما زیر حد متوسط باشه، یعنی حرکت اونا کنه باشه یا شکل و حجم شون غیرطبیعی باشه، قدرت بارورکردن تخمکا رو ندارن. وجود مشکلات در اسپرم مرد باید از طرف دکتر متخصص بررسی بشه تا دلایل مخفی اون کشف شه و درصورتی که مشکل حل شدنی باشه، راهکارهای لازم به کار برده شن.

۸. ناباروری نامشخص

در این قضیه، هیچ دلیل مشخصی واسه ناباروری نیس و برخلاف معاینات لازم واسه تشخیص مسئله ، دلیل ناباروری قابل شناسایی نیس.

۹. مشکلات ژنتیکی

اگه احتمال انتقال اختلالی ژنتیکی از طرف والدین به جنین وجود داشته باشه، از روش تشخیص ژنتیکی پیش کاشتی استفاده میشه. در این روش از لقاح مصنوعی کمک گرفته می شه و بعد از جمع شدن و باروری تخمکا واسه بررسیِ بودن یا نبودن مشکلات ژنتیکی معاینه می شن. گفتنیه همه مشکلات ژنتیکی با معاینهای قبلی قابل تشخیص نیستن. درهرحال رویانایی که با معاینه ی کلی بدون مشکل شناخته شدن، می تونن به رحم منتقل شن.

۱۰. محافظت از بارداری واسه سرطان یا بقیه وضعیتا و مشکلات پزشکی

اگه در آستانه ی علاجای سرطان، مثل شیمی درمانی یا پرتودرمانی باشین، احتمال ناباروری هست. در این مورد هم لقاح مصنوعی گزینه ای جلو شماس. در این روش میشه تخمکا رو جمع آوری کرد و اونا رو در حالتی غیربارور منجمد و نگهداری کرد. احتمال اینکه تخمکا رو بارور کرده و بعد منجمد کرد هم هست.

زنانی که رحمی آماده ندارن و بارداری واسه شون مشکلات جدی داره، می تونن از لقاح مصنوعی استفاده کنن، به این صورت که فرد دیگری حاملگی رو بر عهده بگیره. در این مورد، تخمک بارور می شه؛ اما رویان بوجود اومده در رحم فرد دیگری رشد می کنه و پرورش پیدا میکنه.

خطرهای لقاح مصنوعی چیه؟

لقاح مصنوعی چیه؛ مراحل، خطرات و عوامل وابسته بهش  آموزشی

خطرهای احتمالی موجود در چرخه لقاح مصنوعی از این قرار هستن:

۱. تولدهای چندگانه

اگه چند رویان در رحم قرار بگیره، امکان رشد چند رویان هست. در این صورت احتمال زایمون زودرس و کاهش وزن جنین هم بیش تر می شه؛

۲. زایمون زودرس و کاهش وزن نوزاد

تحقیقات نشون می ده احتمال کمی واسه کم وزن شدن نوزاد یا زایمون زودرس به روش لقاح مصنوعی هست؛

۳. سندروم هیپراستیمولیشن تخمدانی

استفاده از داروهای تزریقی باروری مثل HCG یا گنادوتروپین جفتیِ آدم واسه القای باروری در تخمدان می تونه موجب این سندروم بشه. در این سندروم، رحم مریض متورم می شه و درد میگیره.

نشونه ها و علائم معمولا یک هفته به طول می انجامند و شامل دردهای ملایم شکمی، نفخ شکم، حالت تهوع، استفراغ و اسهال می شه. اگه شخص باردار شه، احتمال داره این علائم چندین هفته به طول بینجامد. در موارد نادری هم، امکان بروز سندروم هیپراستیمولیشن هست که همراه با اضافه وزن و تنگی نفسه.

۴. سقط جنین

میزان سقط جنین در زنانی که با لقاح مصنوعی باردار می شن، مثل بقیه زنانه، یعنی در حدود ۱۵درصد تا ۲۵درصد؛ اما این درصد با افزایش سن احتمال بیش تری واسه اتفاق پیدا می کنه. استفاده از تخمکای منجمد در طول درمون، کمی احتمال سقط جنین رو افزایش می ده.

۵. مشکلات بازیابی تخمکا

استفاده از سوزن آسپریت (تخلیه) واسه جمع آوری تخمکا می تونه باعث خون ریزی، تخریب یا عفونت مثانه، روده یا رگای خونی شه. اگه بیهوشی هم در کار باشه، مشکلات بیهوشی هم ممکنه گریبان فرد رو بگیره.

۶. بارداری خارج از رحم

۲ درصد تا ۵درصد از زنانی که با لقاح مصنوعی باردار می شن، بارداری شون به شکل بارداری خارج از رحم هستش و تخمکای بارورشده در خارج از رحم مستقر می شن و معمولا در لولهای فالوپ قرار می گیرن. تخمکای بارورشده نمی تونن خارج از رحم باقی بمونن و ادامه بارداری غیرممکنه.

۷. نواقص تولد

در نواقصی که ممکنه در نوزاد شکل بگیره، سن مادر بسیار مهمه. مسئله سن فارغ از نوع و روش بارداری بر سلامت نوزاد اثر می ذاره. واسه بررسی اینکه نوزادان حاصل از لقاح مصنوعی دچار نواقص هستن یا نه، باید تحقیقات بیشتری صورت بگیره؛ اما هنوز یافتهایی مبنی بر ایجاد مشکل در نوزادان لقاح مصنوعی دیده نشده.

۸. سرطان تخمدان

بعضی تحقیقات ادعا می کنن بین ایجاد و پیشرفت نوع خاصی از تومور تخمدان (سرطان تخمدان) و داروهای تحریک رشد تخمک ارتباطی هست؛ اما تحقیقات گذشته بر این ادعا صحه نمی ذارن.

۹. استرس

استفاده از لقاح مصنوعی به شکل مادی، الهی و جسمی توأم با شکلای مختلف استرسا و خستگی هاس. حمایت مشاوران، خونواده و دوستان و همسر باعث آسون کردن روند درمانی میشه.

لقاح مصنوعی چیه؛ مراحل، خطرات و عوامل وابسته بهش  آموزشی

روش آمادگی واسه لقاح مصنوعی چیه؟

لقاح مصنوعی چیه؛ مراحل، خطرات و عوامل وابسته بهش  آموزشی

وقتی قصد انتخاب کلینیک درمون ناباروری دارین، باید به نکاتی دقت کنین. به یاد داشته باشین موفقیت هر کلینیک و مرکز درمانی به عوامل زیادی وابسته؛ مثلا سن بیماران و مشکلی که داشتن. جمعیت یا تعداد بیماران تحت درمون و رویکردهای درمانی هم بسیار مهمه. قبل از درمون از هزینه های درمون در هر مرحله هم اطلاعات کسب کنین.

قبل از شروع درمانی که در اون از تخمک و اسپرم زن و شوهرا استفاده می شه، هریک باید مورد آزمایشا و معاینهای مختلفی قرار بگیرن:

۱. آزمایش ذخیره تخمدان

واسه بررسی کیفیت و کمیت تخمکا، دکتر شاید تمرکز هورمون محرکه ی فولیکولی (FSH) ، استرادیول (استروژن) و هورمون آنتی مولرین در خون رو در اولین روزهای عادت ماهیانه بررسی می کنه. نتایج آزمایشا همراه با سونوگرافی از تخمدانا بررسی می شه تا میزان جواب گویی درمون واسه فرد مشخص بشه.

۲. بررسی اسپرما

اگه این آزمایش در بخش معاینات ساده ی درمون صورت نگیرد، پس از گذشت مدت کوتاهی از چرخه درمون، حتما باید بررسی و بررسی اسپرما صورت بگیره.

۳. بررسی مریضیای عفونی

هر کدوم از زن و شوهرا باید از جهت دچار شدن به مریضیای عفونی مثل ایدز بررسی شن و آزمایش بدن.

۴. عمل انتقال رویان

دکتر واسه تعیین عمق رحم، در اول کار، رویان رو به رحم انتقال می ده. در این روش احتمال زیادی واسه موفقیت انتقال رویان به رحم هست.

۵. آزمایش تعیین عمق رحم

دکتر باید قبل از شروع IVF، عمق رحم رو مشخص کنه. ممکنه نیاز به سونوهیستروگرافی پیش بیاد. در این روش، مایعی از راه دهانه ی رحم به رحم وارد می شه و به کمک سونوگرافی به دید و تصویری از رحم می رسن. در این روش تلسکوپی باریک، نورانی و منعطف در واژن و دهانه ی رحم به طرف رحم قرار داده می شه.

سؤالات عادی

۱. چند رویان به رحم منتقل میشه؟

تعداد رویانا بستگی به سن فرد و تعداد تخمکای بازیابی شده داره. از آنجایی که میزان و احتمال موفقیت این درمون در زنان سن بالا تر کم تره، معمولا تعداد بیش تری رویان در رحم قرار داده می شه، البته به جز زنانی که از تخمک اهدایی استفاده می کنن. بیش تر پزشکان واسه جلوگیری از رشد و بارورشدن چند رویان کارایی رو مورد توجه قرار میدن و در بعضی کشورها هم از نظر قانونی از دید تعداد رویانا محدود کردن هست. قبل از شروع مراحل درمون باید با دکتر معالج خود درباره تعداد رویانا توافق کنین.

۲. با رویانای اضافه چیکار می کنن؟

رویانای اضافه رو میشه منجمد و ذخیره کرد و در سالای بعدی از اونا استفاده کرد. تموم رویانا در مراحل انجماد سالم قادر به باقی موندن نیستن؛ اما بیش تر اونا در این شرایط باقی می مونن. روش انجماد یا سرماداری روشیه که می تونه چرخه های لقاح مصنوعی آینده رو ارزون تر و ساده تر کنه. درهرحال، طول عمر رویانای منجمدشده کمی کم تر از رویانای تازه. تصمیم با زوجه: می تونن رویانای اضافی رو به زوج نابارور دیگری تقدیم کنن یا اونو در اختیار مراکز تحقیقی بذارن و شاید کلا دیگر علاقه ای به نگهداری اونا نداشته باشن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   لاغری ران و ساق پا؛ ۱۰ حرکت که به پاهای شما فرم می ده 

۳. بارداری چندگانه رو چه جوری باید مدیریت کرد؟

اگه بیشتر از یک رویان به رحم منتقل شه، احتمال بارداری چندگانه هست که خطراتی رو متوجه مادر و جنینا می کنه. در بعضی مواقع هم از تعداد رویانا کم کرده می شه تا مادر بتونه با خطر کم تری باردار شه و زایمون کنه. البته گرفتن اینجور تصمیمی ابعاد پیچیده ی اخلاقی، احساسی و روان شناسی داره.

۴. تصمیم گیری درباره نتایج گرفتن تخمک و اسپرم اهدایی یا حاملگی حامل چیجوریه؟

صحبت با مشاوری متخصص در این مورد می تونه ابعاد مختلف مسئله ازجمله حقوق اهداکننده ی اسپرم و تخمک رو واسه تون مشخص کنه، جدا از اینکه اینکه به کمک کارشناسی قانونی مثل وکیل واسه جلو بردن امور قانونی کار و والدین رسمی و قانونی شدن بچه هم نیازه.

مراحل لقاح مصنوعی

لقاح مصنوعی چیه؛ مراحل، خطرات و عوامل وابسته بهش  آموزشی

لقاح مصنوعی مراحل مختلفی داره: القای تخمک گذاری، بازیابی تخمک، بازیابی اسپرم، بارورسازی و انتقال رویان. هر چرخه لقاح مصنوعی حدود دو هفته طول می کشه و ممکنه به بیشتر از یک چرخه درمانی نیاز باشه.

۱. القای تخمک گذاری

اگه واسه لقاح مصنوعی از تخمکای خود فرد استفاده بشه، در شروع، چرخه درمون با هورمونای ساختگی شروع می شه تا تخمدان به جای تولید یک تخمک که ماهیانه تولید می شه، تحریک شه و بیشتر از یک تخمک تولید کنه. دلیل نیاز به بیشتر از یک تخمک اینه که احتمال بارورنشدن و رشد تخمکا در مراحل هست، پس باید محکم کاری کرد. در این مراحل ممکنه نیاز به داروهای مختلفی باشه:

 • داروهایی واسه تحریک تخمک: واسه تحریک تخمدان نیاز به داروهای قابل تزریقی چون FHS یا هورمون لوتئینه کننده LH یا ترکیبی از اون دو باشه. این داروها موجب تحریک بیشتر از یک تخمک به طور هم زمان می شه.
 • داروهایی واسه بلوغ تخمک: وقتی فولیکولا واسه بازیابی تخمک آماده می شن، کلا بین ۸ تا ۱۴ روز، واسه بلوغ تخمکا از داروهایی مثل HCG یا بقیه داروهای مثل استفاده می شه.
 • داروهایی واسه پرهیز از تخمک گذاری زودهنگام.
 • داروهایی واسه آمادگی پوشش داخلی رحم: در روز بازیابی تخمک یا انتقال رویان، ممکنه دکتر معالج مصرف مکملای پروژسترونی رو پیشنهاد کنه. این مکملا باعث آماده سازی بیش تر پوشش داخلی رحم می شه.

دکتر معالج با فرد صحبت می کنه و مشاورهای لازم رو انجام می ده تا فرد متوجه داروی مناسب و زمان مناسب استفاده از اونا بشه. معمولا قبل از آماده شدن تخمکا واسه بازیابی، یک تا دو هفته تحریک تخمدانا لازمه. واسه تعیین اینکه تخمکا چه زمانی آماده ی جمع آوری هستن، دکتر شاید این کارا رو انجام می ده:

 • سونوگرافی واژن: معاینه ای از تخمدان به عمل میاد تا وضعیت فولیکولا-کیسه های پرمایع تخمدان، یعنی مکانی که تخمکا بالغ می شن، بررسی شه.
 • آزمایش خون: واسه امتحان میزان جواب دهی فرد به داروهای تحریک تخمدان، خون، مورد آزمایش قرار میگیره. عموما با پیشرفت و رشد فولیکولا و پایین ماندن سطح پروژسترون بعد از تخمک گذاری، سطح استروژن زیاد می شه.

بعضی وقتا هم نیازه تا چرخه های لقاح مصنوعی به دلایل زیر قبل از بازیابی تخمکا متوقف بشن:

 • کافی نبودن تعداد فولیکولای در حال رشد؛
 • تخمک گذاری زودهنگام؛
 • رشد و پیشرفت تعداد خیلی از فولیکولا و وجود خطر سندروم هیپراستیمولیشن؛
 • بقیه مشکلات پزشکی.

اگه چرخه لقاح مصنوعی متوقف شه، دکتر باید داروها یا دُز مصرفی داروها رو عوض کنه تا میزان جواب گویی فرد در چرخه های درمون آینده افزایش پیدا کنه. شاید هم نیاز به اهداکننده ی تخمک وجود داشته باشه.

۲. بازیابی تخمک

۳۴ تا ۳۶ ساعت بعد از تزریق پایانی و بعد از تخمک گذاری، میشه بازیابی تخمک رو در مطب دکتر یا در کلینیک صورت داد.

 • در طول بازیابی تخمک، به فرد داروهای آروم بخش و خونه داده می شه؛
 • آسپیراسیون سونوگرافی ترانس واژینال، روش عادی بازیابی تخمکه. پروب سونوگرافی واسه شناسایی و بررسی فولیکولا داخل واژن قرار میگیره، بعد سوزنی نازک واسه ورود به واژن و فولیکولا و بازیابی تخمکا استفاده می شه؛
 • اگه تخمدانا از راه سونوگرافی قابل دسترسی نباشن، جراحی شکمی یا لاپاروسکوپی واسه هدایت سوزن بازیابی تخمدان استفاده می شه. گفتنیه لاپاروسکوپی، روشیه که در اون برشی کوچیک در نزدیکی ناف ایجاد می شه و ابزاری باریک به نام لاپاروسکوپ درون بدن می شه و به حرکت سوزن جهت می بخشه؛
 • تخمکا به وسیله سوزنی وصل به وسیله ساکشن از فولیکولا جدا می شن. چندین تخمک با هم در بیست دقیقه جداسازی می شن؛
 • بعد از بازیابی تخمک، انقباضا و دردهایی در ناحیه شکمی واسه مریض به وجود میاد؛
 • تخمکای بالغ داخل مایع تغذیه، یعنی محیط کشت، قرار می گیرن و مورد انکوباسیون قرار می گیرن، یعنی واسه رشد در محیط مخصوص نگهداری می شن. تخمکایی که سالم و بالغ به نظر می رسن، واسه تشکیل رویان با اسپرم مخلوط می شن، گرچه تموم تخمکا به شکل موفق بارور نمی شن.

۳. بازیابی اسپرم

اگه واسه لقاح مصنوعی از اسپرم همسر استفاده بشه، باید در مطب دکتر یا کلینیک، صبح قبل از بازیابی تخمک نمونه اسپرم اون گرفته شه. به جز روشِ گرفتن نمونه اسپرم به وسیله خود مرد، روشای دیگری مثل اسپیراسیون تستیکولار هم واسه درآورده اسپرم استفاده می شه. در این روش از سوزن یا بقیه روشای جراحی واسه درآورده مستقیم اسپرم از بیضها استفاده می شه. در بعضی مواقع هم از اهداکننده ی اسپرم کمک گرفته می شه. اسپرما از مایع مَنی در آزمایشگاه جدا می شن.

۴. باروری

واسه باروری از دو روش عادی استفاده می شه:

 • درون کاشت: در این روش تخمک بالغ و اسپرم ترکیب شده و آنکوبه می شن.
 • تزریق اسپرم اینتراسیتوپلاسمیک (IC SI): در این روش هم اسپرمی سالم به تخمکای بالغ مستقیما تزریق می شه. ICSI، بیشتر زمانی استفاده می شه که از دید کیفیت و تعداد اسپرم مشکل هست یا سعیای بارورسازی در چرخه های ساده ی لقاح مصنوعی، موفق نبوده.

در بعضی وقتا خاص، دکتر ممکنه راهکارهای دیگری قبل از انتقال رویان پیشنهاد بده:

 • هاچینگ کمکی: ۵ تا ۶ روز بعد از بارداری، رویان از ماده ای خلطی شکل به نام زونا-پلوسیدا خارج می شه و اجازه قرار گرفتن در پوشش داخلی رحم بهش داده می شه. اگه سن زن بالا باشه یا تجارب ناموفقی در IVFهای گذشته داشته باشه، دکتر این روش رو پیشنهاد می کنه. در این روش، چاله ای در ناحیه زونا-پلوسیدا درست قبل از انتقال ایجاد می شه و به رویان واسه قرارگرفتن در رحم و رشد کمک می شه.
 • آزمایش ژنتیکی قبل از کاشت: به رویانا اجازه داده می شه در انکوباتور رشد کنن تا به مرحله ای برسن که بشه نمونه ای کوچیک از اون برداشت کرد و مورد بررسی و معاینه از دید مشکلات و مریضیای ژنتیکی قرار داد یا تعداد کروموزم اونا رو بررسی کرد. این کار معمولا ۵ تا ۶ روز بعد از پیشرفت و رشد صورت میگیره. اگه از نظر ژنتیکی مشکلی وجود نداشته باشه، رویانا می تونن وارد رحم بشن. این روش می تونه از انتقال مریضیای ژنتیکی از والدین به فرزندان جلوگیری کنه؛ اما بازم آزمایش والدین در این باره ضروریه.

۵. انتقال رویانا

۲ تا ۶ روز بعد از بازیابی رویانا، کار انتقال رویانا در مطب دکتر یا کلینیک انجام می شه:

 • به فرد، آرامش دهنده ی ملایمی داده می شه. این مراحل معمولا بدون درده، اما شاید انقباضای کمی دیده بشه؛
 • لقاح مصنوعی چیه؛ مراحل، خطرات و عوامل وابسته بهش  آموزشی

 • دکتر یا پرستار لوله ای باریک، بلند و منعطف موسوم به کاتتِر در واژن قرار می ده. این لوله از راه دهانه ی رحم وارد رحم می شه؛
 • سرنگی شامل یک یا تعداد بیش تری رویان در محلولی قرار می گیرن و در انتهای کاتتر قرار داده می شن؛
 • به کمک سرنگ، رویانا درون رحم قرار می گیرن.

اگه این عملیات موفق باشه، رویانی به مدت ۶ روز تا ۱۰ روز بعد از بازیابی تخمک در پوشش داخلی رحم کاشته می شه.

بعد از عملیات

بعد از انتقال رویان، انجام فعالیتای روزانه عادی واسه فرد ممکن می شه. با وجود این، ممکنه تخمدانا کمی بزرگ شن. فعالیتای شدید ممکنه ناراحتیایی به وجود آورد.

مشکلات عادی این عمل به این صورته:

 • به دلیل پاک سازی دهانه ی رحم قبل از انتقال رویان احتمال کمی خون ریزی یا ترشح بی رنگ هست؛
 • سطح بالای استروژن موجب حساسیت سینه می شه؛
 • احتمال نفخ کم هست؛
 • ممکنه انقباض کم ایجاد شه؛
 • یبوست یکی از مشکلات این عمله.

اگه بعد از انتقال رویان، دردی کم یا شدید احساس کردین، باید به دکتر مراجعه کنین. دکتر شما رو واسه بررسی عوارضی چون عفونت، پیچ خوردگی تخمدان و سندروم هیپراستومیلیشن شدید معاینه می کنه.

نتایج لقاح مصنوعی چیه؟

۱۲ روز تا ۲ هفته بعد از بازیابی تخمک، دکتر از فرد آزمایش خون دریافت می کنه تا ببینه فرد باردار شده یا نه.

 • اگه فرد باردار باشه، دکتر اونو به متخصص زنان و زایمون برگشت میده تا مورد بررسیای بیش تر قرار بگیره.
 • اگه فرد باردار نباشه، بهش دیگر پروژسترون داده نمی شه و در مدت یک هفته پیش رو پریود میشه. اگه فرد پریود نشه یا خون ریزی غیرعادی داشته باشه، باید با دکتر صحبت کنه. اگه زوج به تلاشی دیگر واسه لقاح مصنوعی تمایل داشته باشن، باید درباره راهکارهای افزایش شانس بارداری و بهبود مراحل با دکتر مشاوره کنن.

بارداری با روش لقاح مصنوعی و تولد فرزندی سالم به چه عواملی وابسته؟

۱. سن مادر

هرچقدر سن مادر کم تر باشه، شانس بچه دارشدن از راه لقاح مصنوعی به کمک تخمکای خود مادر و زایمانی خوب و فرزندی سالم بیش تر می شه. واسه مادران ۴۱ سال به بالا واسه استفاده از تخمک اهدایی پیشنهادایی می شه.

۲. موقعیت رویانا

انتقال رویانایی که رشد یافته ان، در مقایسه با رویانای رشدنیافته در روز دوم یا سوم، احتمال بارداری رو افزایش می ده. درهرحال تموم رویانا شانس باقی موندن ندارن. درباره وضعیت رویانا حتما باید با دکتر و متخصص صحبت بشه.

۳. سابقه باروری

زنانی که قبلا زایمون کردن، نسبت به زنانی که هیچوقت زایمون نداشتن، شانس بیش تری در باروری با لقاح مصنوعی دارن. در زنانی که چند بار IVF ناموفق داشتن، شانس باروری کم تره.

۴. ریشه و دلیل ناباروری

داشتن منبع مناسبی از تخمکا به باروری با IVF کمک زیادی می کنه. زنان گرفتار به آندرومتریوز کم تر از زنانی که دلیل ناباروری شون مشخص نیس، شانس باردارشدن با لقاح مصنوعی دارن.

۵. عوامل موثر در سبک زندگی

زنان سیگاری، تخمکای بازیابی شده ی کم تری در طول لقاح مصنوعی دارن و ممکنه بیشتر سقط جنین داشته باشن. سیگاری بودن شانس موفقیت IVF رو ۵۰درصد کم می کنه. چاقی هم درصد موفقیت رو کم می کنه. مصرف بعضی داروها، داروهای شادی آور و الکل هم مثل عوامل کم کننده ی شانس بارداری با این روش هستن و مصرف زیاد کافئین و بعضی داروها می تونن خطرناک هم باشن.

باید حتما درباره عوامل خطرزای سطور بالا صحبت بشه تا موفقیت این روش شانس بیش تری پیدا کنه.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید