لیزر موهای زائد مثل پدیده هاییه که در سالای گذشته در بخش پزشکی و زیبایی با استقبال زیاد همه مردم روبرو شده. هر چند در اول لیزر موهای زائد بیشتر مورد توجه سلبریتیا و افراد مشهور هالیوود بود، اما کم کم لیزر موهای زائد بدن از زیر بغل و دست و پا و کمر گرفته تا بیکینی و حتی این آخرای، لیزر موهای زائد دور ابروها، طرفداران زیادی در بین همه مردم مثل زن و مرد در سر تا سر دنیا پیدا کرده. دلیل این استقبال کارایی بیشتر لیزر در از بین بردن موهای زائد بدن نسبت به روشای قدیمی تر مثل اپیلاسیون و حتی الکترولیزه. در این نوشتار درباره شکلای مختلف لیزر، بایدها و نبایدهای لیزر موهای زائد به شما می گیم، این نکته رو هم یادآور میشیم که اگه قصد لیزر موهای زائد بدن تون رو دارین، بهتره بدونین قبل و بعد از اون، چه راهکارهایی رو در پیش بگیرین.

 

الان «لیزر» بهترین روش واسه از بین بردن موهای زائد بدنه

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

در روشای قدیمیِ از بین بردن موهای زائد بدن مثل تیغ، اپیلاسیون، پودرها و کرمای موبر نتیجه کار موقتی بود و بعد از چند روز دوباره سروکله موها روی پوست صورت و بدن پیدا می شد، اما ساز و کار لیزر به این صورته که اشعه لیزر سلولای تولید کننده مو در ریشه (فولیکول) رو هدف قرار می ده و از بین می بره. واقعا لیزر با از بین بردن و نابود کردن ریشه ی موها، از رویش دوباره اونا جلوگیری می کنه؛ به همین دلیله که معمولا اگه لیزر به روش درست و به وسیله فرد متخصص انجام شه، تأثیری بلندمدت و بعضی وقتا دائمی داره. با این همه فراموش نکنین که قرار نیس لیزر در همه موارد معجزه کنه. در بعضی موارد به دلیل کیفیت پایین دستگاهی که واسه انجام عمل لیزر از اون استفاده می شه ممکنه به دلایل مختلف مثل رنگ پوست و موها اثری کوتاه مدت روی موهای زائد گذاشته شه و بعد از پایان درمون دوباره سر و کله موهای زائد پیدا شه. نکته دیگر عوارضی مثل سوختگی و تاوله که باعث ایجاد لک روی پوست می شه که بعضی وقتا این لکا تا پایان عمر با شما می مونن. با وجود اینکه تا به امروز هنوز روشی قطعی واسه از بین بردن دائمی موهای زائد کشف نشده، اما به نظر می رسه که تا به امروز «لیزر» بهترین روش واسه کاهش قابل توجه و در مواردی رفع کامل موهای زائد به ویژه در بین افرادیه که پوستی روشن و موهایی تیره دارن.

فرق بین لیزر و الکترولیز چیه؟

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

تا پیش از عمومیت یافتن از بین بردن موهای زائد به روش لیزر، «الکترولیز» عادی ترین روش واسه آزادی از موهای زائد بدن به ویژه در ناحیه صورت، چانه و بالای لب بود. در روش «الکترولیز» سوزن باید با دقت و ظرافت وارد فولیکول مو شه و جریان الکتریسیته رو بهش وارد کنه. در این روش فولیکول مو به دو روش تخریب می شه: «گرما» و «وارد کردن جریان الکتریکی». این روش در نواحی حساس مثل بالای لب با درد زیادی همراهه و مدت زمان لازم واسه درمون و نتیجه گیری هم معمولا طولانیه. جدا از اینکه این امکان لک شدن پوست و به وجود اومدن زخم و فرورفتگی در محلی که الکترولیز روی اون انجام می شه بیشتره. در هر جلسه ی الکترولیز، ناحیه کوچیکی درمون می شه که از بین بردن موهای دست وپا به دلیل وسعت زیاد و بیکینی و زیر بغل به دلیل نازک بودن پوست و درد زیاد، غیرممکن یا نیازمند هزینه و زمان بسیار طولانیه. با این همه از بین بردن موهای زائد به هر دو روش «لیزر» و «الکترولیز» امتیازات و مشکلات خاص خودشو داره.

موهای دست و پا رو هم لیزر کنیم؟

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

تعارف رو کنار بذاریم. تقریبا ۹۰ درصد افراد در اپیلاسیون موهای زائد به ویژه در ناحیه دست وپا تنبل هستن و بعضی وقتا اون قدر در این قضیه دست دست می کنن که موها مثل علفای جنگلای آمازون در روزهای بارانی آزاردهنده می شن. در این جور مواقع حتی اپیلاسیون با موم و وکس هم به خاطر بلندی موها، هم دردناکه و هم معمولا باعث زیرپوستی شدن موها می شه که پدیده ای آزاردهنده تره. شِیو کردن موها با تیغ هم معمولا عالیِ بیشتر خانوما نیس، چون هنوز دو روز نگذشته سر و کله موهای مزاحم دوباره پیدا می شه و روز از نو روزی از نو. با وجود همه اینا به نظر می رسه، اگه به دنبال یک راه حل دائمی واسه خلاص شدن از دست موهای سمج دست وپا می گردین، الان لیزر بهترین روشه. با این همه در مرحله اول توجه به این نکته مهم چیزی هزینه لیزر قسمتای مختلف بدن متفاوته. اگه قصدتون فقط لیزر کردن موهای زیربغله، شاید چند صد هزار تومن هزینه کنین، اما هزینه لیزر کل بدن معمولا میلیونیه.

شکلای مختلف دستگاه های لیزر کدوم ان؟

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

در کل در سرتاسر دنیا دو نوع دستگاه لیزر هست که با دو نوع کارکرد مختلف کار می کنن: لیزری و غیرلیزری.دستگاه های لیزری با کارکرد لیزر موهای زائد رو از بین می برن و دستگاه های غیرلیزری واسه از بین بردن موهای زائد واقعا از کارکرد نور استفاده می کنن. مثلا دستگاه لیزر موهای زائد «IPL» و «E-Light» با کارکرد نور با شدت بسیار بالا موهای زائد رو از بین می برن. بر این پایه، الان، دستگاه های مختلفی واسه انجام لیزر در ایران وجود دارن که بهتره قبل از تصمیم واسه لیزر موهای زائد صورت و بدن در مورد این دستگاه ها از افراد متخصص در این رشته پرس و جو کنین و بهترین دستگاه رو با توجه به کارایی و البته زیر نظر دکتر متخصص انتخاب کنین. هر کدوم از شکلای مختلف دستگاه های لیزر واسه نوع خاصی از پوست و مو کارایی دارن. الان، لیزرهای مختلفی در درمون موهای زائد استفاده می شه که با توجه به طول موج و شدت نوری که تولید می کنن دسته بندی می شن.

کارکرد لیزر «الکساندرایت» با طول موج ۷۵۵ نانومتر

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

به نظر می رسه که الان لیزر «الکساندرایت» بهترین و مؤثرترین لیزر واسه کسانیه که پوست خیلی روشن و موهای بسیار تیره دارن. فراموش نکنین که الکساندرایت اسم دستگاه نیس، بلکه یک نوع روش و کارکرد لیزر موهای زائده. الان چند نوع دستگاه لیزر موجود در ایران با نامای مختلف با این روش و کارکرد، موهای زائد رو از بین می برن. با اینکه اخیرا خیلی از افراد به استفاده از روش الکساندرایت واسه لیزر موهای زائدشون اصرار دارن، اما به گفته کارشناسان، منطقی ترین روش اینه که با توجه به نوع پوست ومو و طبق نظر دکتر دستگاه مناسب واسه لیزر موهای زائد خود رو انتخاب کنین.

کارکرد لیزر «دیود» با طول موج ۸۰۰ نانومتر

این نوع از کارکرد لیزر که به شکل «پالسی» عمل می کنه هم مثل کارکرد الکساندرایت واسه افرادی با پوست سفید و موهای بسیار تیره مناسبه. با این همه به دلیل محدوده وسیع تنظیمات طول پالس و انرژی، کاربردهای بزرگی داره و توانایی استفاده ی مطلوب و نتیجه بخش در پوستای تیره رو هم ممکن کرده، ولی اگه فردی که مسئول انجام این کارکرد لیزره، آگاهی و تجربه کافی نداشته باشه، می تونه پوست فرد رو بسوزونه. با توجه به نتایج به دست اومده از لیزر موهای زائد با این کارکرد به نظر می رسه که روش دیود واسه نژاد ایرونی مؤثره.

کارکرد لیزر «Nd- YAG» با طول موج ۱۰۵۶ نانومتر

به باور ی پزشکان متخصص پوست ومو، بهترین کارکرد لیزر واسه از بین بردن موهای زائد نواحی کوچیک مثل بالای لب، به ویژه واسه افرادی که پوست سبزه دارن، کارکرد لیزر«Nd- YAG» با طول موج ۱۰۵۶ نانومتره. دلیل این کارکرد نقطه ای کارکرد «Nd- YAG» است که ممکنه واسه مناطق وسیع تر مثل دست و پا و تموم صورت دردناک باشه. از طرف دیگه استفاده از این روش واسه از بین بردن موهای زائد کسائی که پوست تیره و بسیار تیره دارن، کارایی بهتر و بیشتری داره.

کارکرد نوری IPL

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

کارکرد نوری «IPL» هم با کارکردی مثل لیزر در درمون موهای زائد به کار میره. واقعا، شکلای مختلف جدید لیزرهای «IPL»، همون «E- LIGHT» است که جدا از اینکه «نور»، از «رادیو فرکانس» هم به طور هم زمان استفاده می کنه. واسه افرادی با پوست گندمی IPL به ترتیب بعد از دیود و الکساندرایت انتخاب بدی به نظر نمی رسه.

طبقه بندی شکلای مختلف پوست و اثر لیزر موهای زائد روی اونا

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

با توجه به توضیحات بالا، حتما متوجه شدین که پوستای روشن و سفید با موهای زائد تیره، بهترین واکنش رو نسبت به لیزر نشون میدن. واقعا موهای تیره از سطح ملانین (رنگ دانه) بیشتری بهره مند هستن و ملانین با جذب اشعه به دلیل لیزر که باعث تولید گرما و تخریب سلولای سازنده مو می شه، نقش مهمی پس مثبت عمل لیزر روی موهای زائد صورت و بدن داره. یعنی هر قدر مو کلفت تر و مشکی تر باشه، ملانین بیشتری داره که پس نور لیزر رو بهتر جذب می کنه و راحت تر از بین میره. اینطوری به نظر می رسه که در طبقه بندی «فتیزپاتریک» شکلای مختلف پوست (یکی از مشهورترین طبقه بندیای پوست طبق رنگ) کسائی که در گروه یک قرار می گیرن (افرادی با پوست بسیار سفید) دچار کمترین نا آرومی و زخم و اسکار می شن و افرادی که جز گروه ۶ طبقه بندی می شن، اثر اعمالی مثل لیزر و بقیه جراحیا با بیشترین نا آرومی و اسکار و کلوئید همراهه. بر این پایه رنگ پوست ایرونیا بین گروه های ۲ تا ۵ متغیره و پس به نظر می رسه که درمون موهای زائد واسه اونا مناسب و اثربخشه. بد نیس بدونین که لیزر موهای زائد در افرادی که پوست تیره دارن، فرایندی دردناک تره و به تعداد جلسات بیشتری واسه نتیجه گیری مطلوب نیاز دارن. با این همه اگه شما از اون دسته افرادی هستین که پوست تیره دارن، به دکتر متخصص و با تجربه که از دستگاه هایی با کیفیت بالا واسه لیزر موهای زائد استفاده می کنه مراجعه کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   قوانینی که واسه کسب موفقیت در روابط عاطفی خود باید وضع کنین 

کدوم کارکرد لیزر واسه ایرونیا بهتر و مؤثرتره؟

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

به باور ی پزشکان، واسه نژاد ایرونی که بیشتر پوستی سبزه و موهای تیره روشن و حتی کرکی دارن و هم واسه کسائی که قصد از بین بردن موهای زائد رو در یک ناحیه وسیع دارن، استفاده از کارکرد لیزر دیود به دلیل اثر بیشتر و مشکلات کمتر بهترین انتخابه. استفاده از بقیه عملکردا مثل الکساندرایت که واسه پوستای بسیار روشن مناسبه، شاید باعث سوختگی یا لک و بقیه مشکلات جانبی در محل لیزر شه؛ با اینکه کارکرد الکساندرایت واسه کسائی که پوست گندمی دارن و کارکرد دیود هم واسه شون نتیجه بخش نبوده انتخاب بدی نیس. با این همه بهتره قبل از انتخاب کارکرد لیزر حتما با دکتر متخصص مشورت کنین تا با توجه به در نظر گرفتن تموم حولوحوش بهترین روش رو انتخاب کنین.

نکات مهمی که قبل از لیزر موهای زائد باید بدونین

لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

 1. اگه اهل آفتاب گرفتن و برنزه کردن پوست تون با شکلای مختلف لوسیون، کرم و دستگاه های برنزه کننده هستین کمه کم چار هفته قبل از انجام عمل لیزر، نه آفتاب بگیرین و نه پوست تون رو برنزه کنین، چراکه وگرنه سوختن و تاول زدن پوست تون چیزی حتمیه و دکتر یا کارشناس لیزر این کار رو واسه شما انجام نمی ده. این در حالیه که به باور ی پزشکان، به دلیل تابش شدید آفتاب در فصل تابستون، بهتره لیزر موهای زائد رو به فصول پاییز و زمستون یا بهار موکول کنین. اگه اهل استفاده از کرم ضد آفتاب نیستین، یک ماه قبل از شروع دوره لیزر درمانی حتما استفاده از ضدآفتاب رو شروع کنین.
 2. قبل از لیزر، موهای ناحیه دلخواه رو بتراشید. اصلا بدون تراشیدن و شیو کردن موهای ناحیه ای که می خواید عمل لیزر رو روی اونا انجام بدین به مطب دکتر نرید. لازم نیس با وکس یا موم موها رو اپیلاسیون کنین و اونا رو از ریشه درآرین؛ بهترین کار اینه که موها رو یک یا دو روز قبل با تیغ بتراشید. واقعا، اگه تازگیا با موم یا وکس اپیلاسیون کردین، واسه لیزر اقدام نکنین. اشعه لیزر رنگ دانه های فولیکولای موی شما رو نشونه میگیره که واسه این کار باید موها به اصطلاح «نوک زده» باشن. بهتره واسه از بین بردن موها به خاطر احتمال حساسیتای احتمالی از کرمای موبر استفاده نکنین.
 3. قبل از تصمیم به لیزر حتما با دکتر متخصص پوست ومو مشورت کنین. خبر ناراحت کننده اینه که لیزر موهای زائد واسه تموم پوستا مناسب نیس. نوع رنگ دانه های پوست، سفید شدن موها، موهای بی رنگ یا کم رنگ، شکلای مختلف زخم یا اسکار مانع از انجام یک لیزر موفق می شن.
 4. به دلیل حساسیتا و آسیبای احتمالی بهتره در زمان بارداری لیزر موهای زائد انجام نشه.
 5. قبل از انجام لیزر هر گونه آرایش،کرم و لوسیون رو از روی پوست تون پاک کنین. ناحیه مورد نظر باید تمیز باشه.
 6. انتظار نداشته باشین که با یک جلسه لیزر موهای زائد نتیجه مورد نظرتون رو بگیرین. دلیل این اینه که تعدادی از موها در هر جلسه در حالت استراحت هستن که در این صورت لیزر روی اونا تاثیری نداره.یعنی در هر جلسه لیزر، تعدادی از موها تحت اثر اشعه لیزر قرار می گیرن.پس کمه کم گذراندن پنج تا شش جلسه ی لیزر واسه گرفتن نتیجه مطلوب الزامیه؛ پس صبور باشین.
 7. با توجه به وسعت ناحیه ای که می خواید لیزر کنین، هر جلسه ی درمون کمه کم ۲۰ دقیقه طول می کشه.
 8. به لیزر موهای صورت در نواحی نزدیک چشما اصرار نکنین. جدا از اینکه این صرف نظر از اینکه موهای کدوم ناحیه از بدن رو لیزر می کنین حتما باید از چشم بند استفاده کنین.
 9. در یک جلسه نمی تونین موهای چند ناحیه از بدن رو لیزر کنین. اگه کسی به شما گفت که این مورد ایرادی نداره، هر چه سریع تر دو پای دیگر قرض کنین و از اون محل دور شید. در هر جلسه، بدن شما فقط می تونه مقدار مشخصی نور و گرمای لیزر رو به طور ایمن جذب کنه تا آسیبی به بدن تون وارد نشه.
 10. کمه کم سه ماه یا بیشتر طول می کشه تا نتیجه لیزر موهای زائد به مرور مشخص شه و متوجه تغییرات در مقدار و ضخامت موها شید به یاد داشته باشین که با توجه به نوع و رنگ پوست و موها ممکنه این مدت زمان کمتر یا بیشتر شه.
 11. لیزر کردن موهای زائد بدون درد نیس. هر بار مثل اینه که کسی یک تکه «کش» رو می کشه و خیلی به طرف بدن شما ول می ده. با این همه نتیجه مطلوبی که می گیرین درد رو تحمل پذیر می کنه.
 12. در طول دوره لیزر موهای زائد اصلا موهاتون رو با بند، وکس یا موم اصلاح نکنین.
 13. شاید این سوال ذهن شما رو مشغول کرده باشه که لیزر یک روش درمانی ایمن و مؤثره و اصلا ارزش هزینه پول و زمان رو داره. البته جواب مثبته. با اینکه لیزر موهای زائد در بعضی موارد به طور تضمینی و حتما موها رو از بین نمی برد (واقعا هیچ روشی صد در صد نیس و هیچ روشی الان بهتر از لیزر نیس) اما لیزر موها روشی ایمن، سریع و مؤثر در از بین بردن اون هاست و ارزش گذاشتن وقت و هزینه رو داره. در بعضی موارد لازمه سالی یک بار لیزر موها رو در یک یا دو جلسه تکرار کنین.
 14. لیزر موهای زائد و هر چیزی که باید درباره اون بدونین  آموزشی

 15. اگه می خواید موهای زیر بغل رو لیزر کنین، در روز لیزر و چند روز اول بعد از اون اصلا از مام و عطر در این ناحیه استفاده نکنین.
 16. فاصله زمانی بین دو جلسه لیزر باید کمه کم شش هفته باشه.
 17. اگه در گذشته و یا حال، حساسیت و مشکل پوستی داشته اید، حتما قبل از لیزر با دکتر تون در بین بذارین. اگه سابقه تبخال یا عفونت رو در محل موردنظرتان واسه لیزر داشته اید، دکتر تون رو مطلع کنین.
 18. پیش از انجام لیزر موهای زائد بهتره مشکلات هورمونی خود رو درمون کنین و نتیجه آزمایشای هورمونی و غیرهورمونی رو هم با دکتر تون در بین بذارین.
 19. بیشترین و بهترین نتیجه لیزر موهای زائد واسه افرادی پیش میاد که پوست روشن و موهایی تیره و مشکی دارن. لیزر واسه افرادی با موهای خاکستری، بور، پوست بسیار تیره یا کسائی که مشکلات هورمونی و کیست تخمدان دارن، مؤثر نیس.
 20. اگه دارویی مصرف می کنین، حتی داروهایی مثل قرصای ضدبارداری و استامینوفن، حتما اونو با دکتر تون در بین بذارین.

بعد از لیزر موهای زائد چه بکنیم و چه نکنیم

 1. قرمزی و سوزش محل لیزر تا ۲۴ ساعت طبیعیه.
 2. با اینکه استفاده از ضد آفتاب همیشه ضروریه، اما در طول دوره لیزر موهای زائد اصلا استفاده از یک ضدآفتاب معتبر با SPF استاندارد، به ویژه در نواحی لیزر شده ای مثل صورت و دستا رو فراموش نکنین.
 3. بعد از لیزر موهای زائد پوست نازک می شه و به مراقبت نیاز داره. از قرار گرفتن زیر نور مستقیم آفتاب دوری کنین و سولاریوم رو از یاد ببرین.
 4. تا ۴۸ ساعت بعد از لیزر دوش آب گرم و سونا ممنوعه.
 5. تا ۲۴ ساعت آرایش نکنین.
 6. اگه قسمت بیکینی و ناحیه تناسلی رو لیزر کردین، لباس زیر پلاستیکی و تنگ نپوشید.
 7. اگه قسمتای دیگر بدن مثل دست، کمر، پاها و شکم رو لیزر کردین، لباس نخی و آزاد بپوشید.
 8. بهتره تا ۲۴ ساعت ورزش سنگین نکنین و از رفتن به استخر، سونا و جکوزی دوری کنین. قسمتایی از بدن که لیزر شدن، نباید در خطر گرما بالا و عرق کردن قرار بگیرن.دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید